Dobre strážená novinka: KIA čaká prírastok do radu SUV

kia stonic SUV

Na tento rok juhokórejská automobilka ohlásila veľkú produktovú ofenzívu a zdá sa, že svoj sľub napĺňa. Po novinkách ako Stinger, Rio či Picanto sa začína o slovo hlásiť najmenší z radu SUV.

Bratranec je už tu, a očakávame príchod vytúženého nováčika

KIA zverejnila utajované podrobnosti o pripravovanom aute. Veľa sa dalo prečítať z podoby s koncernovým bratrancom Hyundaiom Kona. Ten už onedlho príde na trh a má sa stať priamym konkurentom Renaultu Captur, Opla Mokka či Nissanu Juke. Nový crossover nahradí dosluhujúci model MPV Venga, ktorá medzičasom vyšla z módy.

KIA SUV prichádza neskôr

Zatiaľ čo Hyundai Kona pozná aj termín príchodu na trh, koncernová KIA s informáciami o svojom modeli prenikla do médií až teraz. Podarilo sa nám zistiť, že premiéra nového malého SUV bude na jesennom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Nové auto dostane názov Stonic a bude veľmi príbuzné s koncernovým modelom Kona. KIA totiž získala na názov Stonic ochrannú známku.

 

Nový model Kia Stonic je príťažlivý a sebavedomý kompaktný crossover, ktorý sa má stať dôležitým konkurencie schopným modelom spoločnosti Kia v jedým z najnovších a najrýchlejšie rastúcich segmentov európskeho trhu s vozidlami. V rámci európskeho segmentu malých vozidiel typu SUV sa v súčasnosti každoročne predá 1,1 milióna nových automobilov, čo predstavuje 7 % trhu. Očakáva sa, že do roku 2020 predaj stúpne na viac ako dva milióny vozidiel ročne.

Od marca je v predaji nová Kia Rio. Okrem výrazných dizajnových inovácií prináša aj úplne nový motor a radu technologicky vyspelých bezpečnostných prvkov.

Kia alebo: Martin Sokolík – 0914 320 659

Najmenší crossover

Najnovší malý crossover od spoločnosti Kia je doposiaľ najlepšie prispôsobiteľným vozidlom tejto značky, a to vnútri aj navonok. Zároveň sa môže pochváliť vskutku elegantným európskym dizajnom, ktorý ho radí medzi momentálne najnápadnejšie vozidlá tejto značky. Vďaka charakteristickým dizajnovým prvkom, ako je mriežka chladiča v tvare tigrieho nosa, ho však možno okamžite rozoznať ako príslušníka rodiny Kia. Karoséria, navrhnutá v Európe v spolupráci s kórejským dizajnérskym štúdiom spoločnosti Kia, spája ostré horizontálne línie s jemnejšie tvarovanými plochami. Možnosť osobného prispôsobenia je dôležitá pre mnohých zákazníkov segmentu malých SUV. Strecha modelu Stonic, imitujúca štýl vozidiel so skladacou strechou, dáva zákazníkom možnosť vybrať si dvojfarebný lak, inšpirovaný dizajnom koncepčného vozidla Kia Provo z roku 2013. K dispozícii bude až 20 dvojfarebných kombinácií, s možnosťou výberu spomedzi piatich rôznych farieb strechy. Stonic bude mať dlhý predný previs, diódové koncové svetlá a výrazne stúpajúcu bočnú líniu okien. Model doplnia 17-palcové kolesá aké má napríklad aj Rio.

SUV

Pohonné jednotky

V ponuke je celý rad ľahkých preplňovaných zážihových a vznetových motorov s nízkym objemom. Sú skombinované s manuálnou prevodovkou a poskytujú vodičovi maximálne zábavnú a úspornú jazdu. Zákazníci si môžu vybrať ľahký 1,0-litrový motor T-GDI s výkonom 120 koní, prípadne 1,25- alebo 1,4-litrový atmosférický zážihový motor MPI. Ponuku završuje úsporný 1,6-litrový vznetový motor, ktorý produkuje najmenej emisií spomedzi všetkých dostupných agregátov.

Pokročilé technológie

Vozidlo je štandardne vybavené elektronickým stabilizačným systémom (ESC) a systémom riadenia stability vozidla (VSM). Vďaka tomu je jazda s modelom Stonic s pohonom predných kolies zábavná a spoľahlivá za každých podmienok. Medzi špeciálne funkcie systému VSM patrí smerovanie krútiaceho momentu pomocou bŕzd, stabilizácia pri priamej jazde a regulácia bŕzd pri zatáčaní. Ako jedno z najinteligentnejších vozidiel svojej triedy prináša majiteľom celý rad nových technológií podvozku a informačno-zábavného systému, ktorých účelom je zvyšovať bezpečnosť, komfort a praktickosť. Vozidlo už v štandardnej výbave ponúka funkcie Apple CarPlay a Android Auto na jednoduchú integráciu smartfónov do informačno-zábavného systému s dotykovou obrazovkou. Tento model, rovnako ako ostatné modely Kia, disponuje množstvom technológií, ktoré zvyšujú komfort a praktickosť vozidla, ako napríklad vyhrievanie predných sedadiel, automatický tempomat a bezkľúčový vstup.

Väčší interiér

Napriek kompaktným vonkajším rozmerom sa inteligentným usporiadaním podarilo získať v modeli Stonic maximálny vnútorný priestor pre všetkých cestujúcich. Vozidlo ponúka najviac priestoru vo výške pliec v tejto triede vozidiel a tiež veľa miesta na nohy a v oblasti hlavy. Mimoriadne všestranný batožinový priestor s objemom 352 litrov (VDA) zasa možno podľa potreby zväčšiť alebo zmenšiť nastavením podlahy do dvoch rôznych výšok.

Vozidlo je postavené na báze pevnej, bezpečnej a ľahkej platformy a karosérie, pričom 51 % použitých materiálov tvorí progresívna vysokopevná oceľ. Zákazníci si môžu vybrať z ponuky pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAC), označovaných pojmom DRIVE WISE, ktoré dodatočne zvyšujú úroveň aktívnej bezpečnosti. Medzi tieto technológie patrí systém autonómneho núdzového brzdenia (AEB) s rozpoznávaním chodcov a systém výstrahy pred kolíziou (FCA), systém monitorovania mŕtveho uhla (BSD) s upozornením na križujúcu premávku za vozidlom (RCTA) a systém upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu (LDWS). Vďaka novému prepojenému kamerovému systému disponuje model Stonic asistentom diaľkových svetiel (HBA) a systémom na kontrolu pozornosti vodiča (DAW), ktoré dodatočne pomáhajú napĺňať bezpečnostné potreby zákazníkov.

Stonic bude s najväčšou pravdepodobnosťou schádzať z výrobných pásov v Mexiku alebo v kórejskom Sohari. Teda v žilinskom závode to nebude. Na trh príde v treťom štvrťroku tohto roka.

Zdroj foto: https://kia.com/

Kia Select: príklady finančného leasingu pre  vybrané modely Kia7

leasing