Zľavy, ktoré môžete získať pri kúpe nového auta – prehľad

zlavy

Každej kúpe nového auta predchádza výber a strategické dohadovanie sa o cene a zvýhodneniach. Je dobré vedieť, že môžete získať rôzne zľavy a aj viac zliav naraz. Ich výšku dokonca dokážete ovplyvniť, ak viete, ako na to.

Nebude na škodu, ak si najprv urobíme malý prehľad.

Dovozca – predajca – čas

V prvom rade je treba vedieť, že ceny nových vozidiel stanovuje importér pre danú krajinu, pričom predajcovia (dealeri) majú iba určitý, pomerne úzky finančný priestor (maržu), z ktorého vám, ak sa tak rozhodnú, dokážu poskytnúť zľavu. To v praxi znamená, že vyššiu zľavu, aj niekoľko tisíc eur, môžete získať v čase, keď na daný model prebieha celonárodná kampaň (akcia importéra). Zo samotného predajcu „vytlačíte“ v najlepšom prípade pár stoviek.

Treba si urobiť jasno aj v tom, čo je to zľava a čo cenové zvýhodnenie. Tieto pojmy sa požívajú dosť vágne a často sa zamieňajú. Dôležité je vedieť to, že v jednom prípade sa jedná o zníženie pôvodnej ceny vozidla a v druhom môžete pri rovnakej cene modelu získať navyše drahší balík výbavy alebo konkrétne doplnky (sezónne pneumatiky a pod.).

Zľavy na skladové a predvádzacie vozidlá

Ak vám záleží viac na cene ako na možnosti výberu niektorých parametrov (farba, typ výbavy a pod., ktoré vám ponúka objednávka z výroby), môžete zamerať svoj záujem na skladové vozidlá. Aj tu platí, že ceny skladových vozidiel určuje dovozca. Predajcovia skladové vozidlá zväčša nedržia u seba na prevádzke. Ak majú potenciálneho záujemcu, stiahnu si vozidlo z centrálneho skladu.

skladové vozidlá kia

Viac o akcii sa dozviete klikom na tento link.

Importéri zvyknú robiť pri výpredaji na skladové vozidlá akcie na určité „edície“ (výbavy). Tieto zľavy sú asi najvyššie, aké môžete pri kúpe nového auta dosiahnuť. Najmä, ak vám niečo zľaví aj predajca. Okrem nižšej ceny bývajú súčasťou ponuky aj cenové zvýhodnenia na výbavu (vyššia výbava za cenu nižšej). Príkladom je napr. táto aktuálna zľava od importéra na Kia Ceed, pri ktorej máte zároveň pribalenú aj 200-eurovú zľavu od predajcu.

Doménou predajcu sú predvádzacie vozidlá a vozidlá z predajne (showroomu). Tieto vozidlá predajca väčšinou už kúpil od dovozcu, takže pri odpredaji je už cena iba na ňom. Aj v tomto prípade je pomerne slušný priestor na vyjednávanie. Ale musíte byť v správny čas na správnom mieste.

Výkupný bonus alebo zľava

Výkupný bonus ponúka párkrát do roka väčšina značiek. Cieľom je naviazať finančný bonus za odpredaj starého vozidla na kúpu nového. Nejde o malé čiastky, pretože k výkupnej cene na úrovni trhu vám predajca ponúkne nezriedka sumu 500 – 1000 € navyše. Podmienkou je ale kúpa určeného nového modelu alebo modelov.

Autorizovaní predajcovia obchodujú aj s jazdenými vozidlami. Môžete im auto predať rovnako ako do klasického autobazáru. Niektorí vykupujú aj konkurenčné značky.

Kia Ceed

Najnovšia Kia Ceed, ktorá bola predstavená na ženevskom autosalóne.

Aj bez výkupného bonusu sa dá slušne získať, keď svoje staré auto predáte dealerovi, od ktorého zároveň kupujete nové. Priestor na jednanie o marži je tým širší. Logika hovorí, že ak chce predať nové, musí sa s vami dohodnúť na cene starého. Serióznosť a spoľahlivosť je u autorizovaného predajcu vyššia ako u veľkobazárov.

Tip: Pozrite si aktuálnu ponuku našich skladových vozidiel.

Viac na tému odpredaja jazdeného vozidla tu: Autobazár: Kedy je najvýhodnejšie predať staré a kúpiť nové

Administrácia okolo poistenia, prihlasovania, odhlasovania a platieb je tiež efektívnejšia. Dobrý predajca je schopný vybaviť všetky tieto veci za vás aj v priebehu jedného dňa.

Fleetové a biznis zľavy

Nie vždy musíte vlastniť firmu, aby ste tieto zaujímavé zľavy vo výške niekoľkých percent získali. Jednotlivé značky majú medzi tzv. fleetových zákazníkov zaradené rôzne skupiny, ako sú taxikári, advokáti, lekári, novinári, zamestnanci určitých štátnych sektorov atď. Ale pozor, každá značka to má trochu inak. Určite však stojí za to si preveriť, či nepatríte do niektorej zo skupiny.

Tip: Okrem nových automobilov máme aj bohatú ponuku jazdených vozidiel

Dotácie na vozidlá s elektrickým pohonom

Autá na elektriku sú ešte stále citeľne drahšie, ako autá na klasický pohon. Štáty EÚ sa snažia z ekologických dôvodov ich predaj podporiť dotáciou, ktorá je pri plug-in hybride 3 000 € (dotáciu má len plug-in) a pri čistej elektrike 5 000 €. Aj keď majú tieto autá zatiaľ dojazd vhodný iba pre jazdenie po meste, nemožno im uprieť dynamické jazdné vlastnosti. V takomto aute necháte za sebou pri štarte na svetlách vodičov luxusných značiek s kyslým úsmevom na tvári. A vy sa môžete usmievať aj na okolitú prírodu.

Chodiť na kávu a rozhovor sa oplatí

Veľa zákazníkov si neuvedomuje fakt, že nie len úporné vyhľadávanie na internete prináša dôležité informácie. Kamarátiť sa s predajcami áut, ak máte kúpu vo výhľade, sa skutočne oplatí. Predajca vám dokáže poskytnúť množstvo strategických informácií vopred:

  • či na vás vie „napasovať“ fleetovú zľavu alebo ako si k nej pomôžete
  • kedy sa bude predávať niektoré z predvádzacích vozidiel a často aj približnú cenu
  • kedy príde na trh nová generácia daného modelu – dobiehajúci model sa bude tesne predtým predávať za výhodných podmienok
  • tichým hlasom vám často prezradia aj nedostatky niektorý modelov a usmernia váš záujem

Záujemcov o vozidlá radi privítame v showroome. Všetky dôležité informácie o modeloch Kia aj o akciách nájdete na našom webe.