Chystáte sa navštíviť autobazár? Vezmite si tento 14-bodový kontrolný zoznam!

Či už sa chystáte využiť autobazár na nákup alebo predaj, vyberte si taký, ktorý požíva fér spôsoby predaja. Niekoho, kto si nemôže dovoliť chovať sa nečestne, lebo dobré meno a spokojnosť zákazníkov sú pre jeho dlhodobý obchodný úspech kľúčové.

Do tejto skupiny môžeme zaradiť predovšetkým autobazár, ktorý okrem jazdených vozidiel predáva aj nové modely určitej značky. Takéto autobazáre reprezentujú viac, než samých seba a sú kontrolované.

Kedy vám autorizovaný autobazár ponúkne najviac?

V podstate môžu nastať 3 prípady:

 1. chcete iba predať a nové nekupujete, alebo ho kupujete inde
 2. chcete iba kúpiť, či už nové, alebo jazdené vozidlo
 3. chcete predať staré a zároveň kúpiť nové.

Najvýhodnejšou situáciou pre zákazníka i autobazár je tretia situácia. Vzniká tu totiž širší priestor pre úpravu cenovej ponuky v prospech zákazníka. Obchodník totiž robí 2 obchody naraz a so svojou maržou môže operovať napr. tak, že časť marže z predaja nového vozidla presunie v prospech výkupu jazdeného vozidla a ponúkne vám za vaše staré auto vyššiu cenu ako je priemer.  To vám v autobazároch nikde neumožnia a skôr sa budú dokonale prepracovaným psychologickým nátlakom snažiť vnútiť vám nevýhodnú cenu za odpredaj.


Ak ste pevne rozhodnutí kupovať ojazdené auto, nezabudnite na niekoľko rád:

 1. Prizvite si odborníka. Samozrejme, ak sa za takého sami nepovažujete.
 2. Vyhliadnuté vozidlo si dôkladne prezrite. Skontrolujte, či nehrdzavie. Hrdzu, ktorú ešte nevidieť, odhalia malé bublinky na laku. Odborník dokáže meraním zistiť hrúbku a konzistenciu laku. Rovnako odhalí, či je auto prelakované po havárii, či nie je poskladané z rôznych častí a podobne. Najmä ak vám predávajúci ani náhodou o ničom podobnom neinformoval.
 3. Overte si aj dátumy výroby skiel na vozidle.
 4. Skontrolujte karosériu a pozorne si všímajte každú priehlbinu či oblinu. Môže znamenať, že auto bolo havarované a karosársky „upravené“. Nezabudnite ani na airbagy. Tie mohli byť takisto vymenené – prečo? Pretože auto bolo už havarované.
 5. Počet najazdených kilometrov je veľmi dôležitý, no niekedy udržiavané auto s najazdenými 200 000 kilometrami môže byť v lepšej kondícii ako auto s polovičným počtom kilometrov, no absolútne neudržiavané.
 6. Snažte sa kupovať auto po prvom majiteľovi. Koľko vodičov, toľko zvykov, a to tieto stroje nemajú veľmi rady. Rozdielne spôsoby šoférovania sa negatívne prejavia aj na vozidle, najmä na motore.
 7. Dbajte na to, aby auto malo pôvodnú servisnú knižku riadne vyplnenú a vypísanú. Iba tak zistíte jeho skutočnú históriu – ak sa na to spýtate v servisoch, ktorými vozidlo prechádzalo.
 8. Ak ste si nie istý, požiadajte predávajúceho, aby nechal auto preveriť v autorizovanom servise. V servise KIASlovakia vám túto možnosť ponúkajú za minimálny poplatok. Máte tak po ruke diagnostiku, akú nikde nedostanete.
 9. Dôležitou časťou prehliadky je kontrola spodku auta na zdviháku. Túto kontrolu určite nevynechajte. Pozrite, či sú v poriadku brzdy, tlmiče, stav prehrdzavenia poloosí, mechanické poškodenia podvozku, skontrolujte pružnosť gumových častí na podvozkových zariadeniach.
 10. Zdola opticky najlepšie zistíte vytekanie prevádzkovej kvapaliny či oleja a najlepšie odhalíte netesnosti.
 11. Interiér vozidla je takisto dôležitý. Prezrite pozorne stav sedadiel, ich opotrebovanie a zároveň vyskúšajte všetky ovládače elektroniky a prístrojov na prednom paneli.
 12. Neodmysliteľnou časťou, ktorú takisto nikdy nevynechajte je skúšobná jazda. Všímajte si správanie vozidla v zákrutách, akceleráciu a pružnosť motora, jeho spotrebu a pozorne načúvajte, či auto pri jazde nevydáva neprirodzené zvuky z motora alebo podvozku pri prejazde nerovnosťami. Pri brzdení auto nesmie ťahať na nejakú stranu a brzdná dráha musí byť taká akú predpisuje výrobca pri konštantnej rýchlosti.
 13. Z administratívnych úkonov si prekontrolujte VIN čísla, skla, motora i karosérie. Je známych mnoho prípadov, kedy sa až pri prehlasovaní auta zistilo, že je kradnuté alebo už dávno vyradené z evidencie. Takéto problémy sa potom skoro ani nedajú riešiť a vy svoje peniaze možno už ani neuvidíte.
 14. Istotu v tom, či je vozidlo v poriadku, či jeho identifikátory nikto nemenil a či nie je blokované, získate na niektorom z pracovísk kontroly originality.

Ako vidíte, potenciálnych problémov je neúrekom a je možné sa im úspešne vyhnúť. Väčšinu vecí z tohto zoznamu autorizovaný autobazár skontroluje už pri výkupe vozidla, čiže kupujete už technicky overené vozidlo. Na požiadanie vám prehliadku urobia aj pred vašimi očami.