Nezmeškajte možnosť využiť dotáciu na elektromobil alebo hybrid - SlovaKIAauto

Nezmeškajte možnosť využiť dotáciu na elektromobil alebo hybrid

S cieľom kompenzovať vyššiu nadobúdaciu cenu prichádzajú štáty so systémami finančnej podpory pri ich predaji. Akú dotáciu na elektromobil ponúka Slovensko?

Ak uvažujete o aute s elektromotorom, môžete si vybrať buď plne elektrické auto, plug-in hybrid alebo hybrid bez možnosti nabíjania zo siete. Pri autách bez spaľovacieho motora ostáva ešte prekonať dva hlavné problémy – dojazd a cenu.

Málokto už dnes pochybuje o tom, že elektrické autá sú jedným z kľúčových trendov mobility súčasnosti i budúcnosti. Ak uvažujete o aute s elektromotorom, môžete si vybrať buď plne elektrické auto, plug-in hybrid alebo hybrid bez možnosti nabíjania zo siete. Pri autách bez spaľovacieho motora ostáva ešte prekonať dva hlavné problémy – dojazd a cenu.

Debaty o tom, či sa elektrické auto oplatí alebo neoplatí kúpiť, prebiehajú na internetových diskusných fórach už niekoľko rokov. Efekt sa nedá prepočítavať iba cez ušetrené peniaze na palive. Je tu aj dôležité ekologické hľadisko, ktoré je aj dôvodom štátnej podpory. Zo spotrebiteľského hľadiska je potrebné si uvedomiť, že elektrický motor, pri dnešnej technológii, prináša výhody najmä vodičom jazdiacim prevažne v meste alebo dochádzajúcim do mesta z okolia. V meste totiž elektromotor ušetrí najviac.

Dotácia na elektromobil sa navýši na 8.000 €

Ministerstvo hospodárstva by malo v decembri 2019 predstaviť podrobnosti výzvy, prostredníctvom ktorej bude možné môcť získať dotácie na elektromobily alebo vozidlá využívajúce plug-in hybridný pohon. Výška príspevku bude dosahovať až 8.000 €, čo je viac, ako bolo doteraz.

Dotácie na autá využívajúce elektrickú energiu sa dali na Slovensku získať aj v minulosti. Prvá možnosť prišla v roku 2016, kedy boli elektromobily dotované sumou 5.000 € a plug-in hybridy príspevkom vo výške 3.000 €. Tentoraz sa ministerstvo rozhodlo sumy navýšiť, v prvom prípade o tri tisíc € a v druhom o dve tisícky. Presné podmienky výzvy však budú známe až koncom kalendárneho roka.

Rozdelia až 5 miliónov eur

Dotácia na elektromobil sa bude vzťahovať na vozidlá, ktoré majú: najmenej jednu pohonnú jednotku využívajúcu pohonnú látku vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, najmenej jednu pohonnú jednotku na elektrický pohon a možno ho dobíjať z externého zdroja elektrickej energie alebo výhradne elektrický pohon.

Oprávnenými žiadateľmi môžu byť fyzické osoby (podnikatelia aj nepodnikatelia), právnické osoby a obce alebo vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie. Známe je aj to, že maximálna cena vozidla môže byť 50 000 €. V prípade lacnejších automobilov však štát ponúkne maximálne 35 % z kúpnej ceny. Celkovo by malo ministerstvo poskytnúť na podporu elektromobility až 5 miliónov eur, pričom samotný minister nevylúčil ani ďalšie navýšenie, ak by bol záujem zo strany verejnosti veľký.

Na ktoré modely Kia môžete dotáciu čerpať

Automobilka Kia berie dlhodobo ohľad na životné prostredie a postupne dostáva na trh čoraz viac automobilov, ktoré využívajú alternatívne zdroje energie. Momentálne má v portfóliu tri elektromobily, na ktoré bude možné aplikovať zľavu 8000 €.

Najlacnejšou z tejto trojice je Kia Soul EV, teda staršia generácia plne elektrického Soulu. Má batériu s dojazdom 250 km a jej cenovka sa začína na úrovni 30 590 €.  Novšia verzia Kia e-Soul má vizitku štýlového a priestranného elektrického crossoveru. Využíva výkonné batérie, inovatívne technológie a za cenu od 35 690 € ponúka dojazd viac ako 400 km.

Najnovším prírastkom v elektrickej rodine kórejskej automobilky je Kia e-Niro s cenovkou začínajúcou na hodnote 42 580 €. Príťažlivý crossover sa chváli športovým zrýchlením, modernými asistenčnými systémami a dojazdom až 455 km.

Kia okrem tejto trojice ponúka aj ďalšie varianty využitia elektrickej energie. Klasický hybrid Kia Niro alebo mild-hybrid Kia Sportage však nespĺňajú predbežné požiadavky, keďže ich nie je možné nabíjať priamo zo zdroja elektrickej energie.