Nechajte si pred zimou bezplatne skontrolovať vaše vozidlo KIA

Nechajte si pred zimou bezplatne skontrolovať vaše vozidlo KIA

O pár týždňov tu máme prvý náznak snehu a s ním zahájenie novej zimnej sezóny. Ak ste sa ešte dostatočne nestihli venovať príprave Vášho vozidla na zimné obdobie, teraz je ten správny čas. Nechajte si bezplatne skontrolovať vaše vozidlo a my Vám vyriešime všetky nedostatky, ktoré by Vás mohli potrápiť počas dlhej zimy.

Aj tento rok sme pre vás pripravili bezplatnú zimnú servisnú prehliadku, ktorá zahŕňa nasledovné činnosti:

Akcia trvá od 1. októbra do 30. novembra. Okrem bezplatnej servisnej prehliadky môžete získať vybrané náhradné diely so zľavou 20%.

Poďme sa bližšie pozrieť na zoznam vecí, ktoré je dobré skontrolovať, doplniť či spraviť preto, aby Vás prevádzka Vášho vozidla KIA počas zimy neprekvapila.

Zimné pneumatiky

Pneumatiky sú to jediné, čo stojí medzi vami a vozovkou. Ani tá najlepšia pneumatika nedokáže plniť svoju funkciu pokiaľ nemá optimálny tlak. Každé vozidlo má predpísané tlaky podľa zaťaženia vozidla. Zvyčajne ich nájdete buď na „B“ stĺpiku dverí vodiča, alebo na viečku palivovej nádrže. So znižujúcou sa vonkajšou teplotou, klesá aj tlak v pneumatikách. Preto je v zimných mesiacoch vhodné zvýšiť tlak o cca 0,2 baru. Pozornosť si zaslúži aj geometria podvozku. Tá sa totiž pribúdajúcimi kilometrami mení. O to viac, keď sa jazdí po rozbitých cestách. Preto nezabúdajte na pravidelnú kontrolu geometrie vo vašom servise. Predídete tak zhoršenej ovládateľnosti a nepravidelnému opotrebeniu pneumatík. Hĺbka dezénu by mala biť minimálne 4 mm, aby pneumatika dokázala plniť svoju funkciu. Prezúvať na zimné pneu je odporúčané pri poklese teploty k siedmim stupňom Celzia. Samozrejme skorším prezutím sa vyhnete sezónnemu návalu v servisoch.

Akumulátor

Pokiaľ nebude mať akumulátor dostatok energie, vozidlo nenaštartujete. Preto je dobré z času načas preventívne skontrolovať napätie. V ideálnom prípade rovno vykonať aj záťažový test. Ten Vám veľmi radi vykonajú naši technici bezplatne v rámci zimnej akcie. Na trhu sú k dispozícií nabíjačky autobatérií za priaznivé ceny. Preventívnym nabíjaním predídete poškodeniu batérie. Batérií príliš neprospieva ani spomalená chemická reakcia, čo jej v mrazoch znižuje kapacitu o 20 až 50 %.

Batérii rozhodne neprospievajú ani časté štarty na krátke vzdialenosti. Rovnako neodporúčame dlhé zohrievanie motora na mieste. Počas odhrabávania auta od snehu môžete nechať vozidlo naštartované, následne ho zahrejte na prevádzkovú teplotu samotnou jazdou, so zreteľom na obmedzenie vytáčania do vysokých otáčok.

Kontrola alternátora

Motor cez klinový remeň poháňa alternátor produkujúci elektrickú energiu pre spotrebiče na palube vozidla. Okrem toho slúži aj na nabíjanie autobatérie počas jazdy. Nesprávne fungovanie alternátora môže vyústiť až k tomu, že prestane dobíjať akumulátor. Pravidelne kontrolujte remeň alternátora a jeho dostatočné napnutie.

Štartovacie káble

Aj pri najlepšej vôli udržať akumulátora pri živote môže nastať situácia, že vypovedá službu. Preto je dobré mať po ruke sadu štartovacích káblov. Nikdy neviete, kedy sa vám budú hodiť.

Gumené rohože

V letných mesiacoch pri zvýšenej prašnosť sú vhodné textilné koberce. Tie ju do veľkej miery vedia znížiť. V zime sa však ľahko premočia a začnú byť vlhkou a špinavou príťažou. Na zimu sú vhodnejšie gumené koberce. Pre väčšinu modelov ich máme skladom. Stačí keď navštívite naše oddelenie náhradných dielov na Panónskej ceste 30 v Bratislave. Ľahko sa čistia, nepresiaknu a roztopený sneh z nich ľahko vylejete.

Kontrola svetlometov

Čisté svetlomety nie sú len estetickou záležitosťou. Často sa v servise stretávame so zažltnutými plastovými krytmi svetlometov, ktoré už nedokážu plniť svoju funkciu. Jas cez zmatnený povrch dostatočne neprenikne na vozovku, čím sa výrazne znižuje viditeľnosť a zvyšuje riziko nehody. Riešením nemusí byť automatická výmena svetlometov za nové. Oveľa menej finančne náročné je ich nechať zrenovovať leštením v našom servise. Svetlomety budú nie len vyzerať ale aj svietiť ako nové.

Kontrola palivového filtra najmä u dieselového motora

Palivový filter ako už názov napovedá filtruje palivo na ceste z nádrže smerom do vstrekovačov. Čím novší filter, tým čistejšie palivo. Pred zimou je dobré nechať ho skontrolovať. Najmä pri dieselových motoroch. Nafta chladom tuhne a pokiaľ je palivový filter výraznejšie zanesený nečistotami, môže nastať problém s nedostatočným prietokom paliva do vstrekovačov a vynechávaním motora až po nemožnosť jeho naštartovania.

Aditivované palivá

Nafta dokáže v zime pri silnejších mrazoch zamrznúť. Preto sa na čerpacích staniciach od určitého dátumu pridáva do nafty aditívum, ktoré bráni jej zamŕzaniu. Letná nafta tuhne pri -5 °C. Zimná dokáže odolávať mrazom aj pri teplote – 35 °C. Dobrým zvykom je nenechať klesnúť palivo v nádrži pod 1/3 objemu.

Brzdová kvapalina

Brzdná sila musí byť priamo úmerne rozložená na každú nápravu bez vedľajších účinkov. Je dôležité, aby ste si v servise nechali skontrolovať stav brzdovej kvapaliny, čím sa zistí pomer vody v jej zložení. Pokiaľ dôjde k bodu varu skôr, než je prípustné, môže dôjsť k tvorbe bublín. Navyše voda v brzdovom systéme môže postupne spustiť proces korózie, čím sa výrazne zníži účinnosť bŕzd. Najmä v zime to môže v horských podmienkach spôsobiť vážny problém.

Chladiaca kvapalina

Stav chladiacej kvapaliny je rovnako dôležité skontrolovať v lete aj v zime. Motor produkuje vysoké odpadové teplo, ktoré je potrebné chladiť za každého počasia.

Kontrola stieračov / ostrekovačov

Základom dobrej viditeľnosti je nemrznúca zmes do ostrekovačov a kvalitné stierače. Cena nových je zanedbateľná, no rozdiel vo viditeľnosti markantný. V našich podmienkach sa odporúča zmes do -20 stupňov Celzia.

Výmena kabínového filtra

Kabínový filter slúži na čistenie nasávaného vonkajšieho vzduchu vháňaného do interiéru vozidla. Vo veľkej miere filtruje nečistoty ako prach, peľ ale aj väčšie elementy – časti listov zo stromov a podobne. Čím starší filter, tým je viac zanesený a má menšiu priechodnosť. V zime veľmi rýchlo zistíte, že je upchatý. Cirkulácia vzduchu bude badateľne nižšia, čo spôsobí výrazné zahmlievanie okien. V zime je tento jav výraznejší z dôvodu teplotného rozdielu medzi interiérom a exteriérom.

Stav klimatizácie

Klimatizácia veľmi dobre poslúži aj v chladnom počasí. Vďaka nej dokážete výrazne znížiť vlhkosť v automobile, nakoľko dokáže odvlhčovať vzduch nasávaný z vonku napríklad za daždivého počasia. Nepodceňujte preto stav chladiaceho média v klimatizačnom okruhu ani v zime.

Ošetrenie gumených tesnení

Guma časom stráca svoju elasticitu. Prejavuje sa to na jej tesniacej funkcii. Pred prvými mrazmi je vhodné natrieť všetky gumové tesnenia špeciálnym silikónovým mazivom, ktoré chráni pred zmenami teplôt, mrazom a vlhkosťou.

Zoznam odporúčanej výbavy do auta v zimnom období

Využite bezplatnú servisnú akciu v našom servise na Panónskej ceste 30 v Bratislave od 1. októbra do 30. novembra 2021.

Chcem sa objednať na bezplatnú zimnú servisnú prehliadku

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Želáme vám veľa šťastných kilometrov počas zimných mesiacov bez nehody.

Váš team Slovakia Auto