Vylepšená Kia Sportage je už na európskom trhu

Juhokórejská automobilka spustila predaj vylepšenej štvrtej generácie Kia Sportage na domácom aj európskom trhu. Populárne SUV z dizajnového štúdia v nemeckom Frankfurte ponúka niekoľko exteriérových zmien a najmä nové motory.

Zmenil sa najmä interiér

Na prvý pohľad vyzerá vylepšená Kia Sportage rovnako ako pred dvoma rokmi, keď sa dostala do predaja. Minimálne rozdiely sa dajú zbadať akurát pri pohľade na svetlá, nárazníky a masku chladiča. Špecifické sú aj nové dizajny kolies.

O niečo kreatívnejší boli vývojári v prípade interiéru, ktorý pôsobí hodnotnejším dojmom. Nachádza sa v ňom nový volant a zmenami prešli ovládače ventilácie a grafika palubných prístrojov. Malou nevýhodou môžu byť úchytky zvnútra dverí, ktoré sú z lesklého čierneho plastu a ľahko podliehajú poškodeniu.

Novinka: Tretia generácia Kia Ceed je už na trhu, využite výkupný bonus a spolu s uvádzacou zľavou ušetríte až 1 100 €

Takmer hybrid

Hlavnou technologickou novinkou novej Kia Sportage je príchod mild-hybridného pohonu, ktorý je kombinovaný s dvojlitrovým turbodieslom. Jeho súčasťou je 48-voltová batéria s kapacitou 0,44 kWh nachádzajúca sa v kufri. Spaľovaciemu motoru pomôže výkonom 12 kW, čo pomáha najmä pri nízkych otáčkach, keď auto dobre reaguje na zošliapnutie plynového pedálu. Vďaka tomu dokáže zrýchliť na 100 km/h za 9,5 sekundy. Behom testovacej trasy však tento motor spotreboval približne 10 litrov paliva na 100 kilometrov.

Oveľa sympatickejšiu spotrebu ponúka dieslový motor s objemom 1,6 litra, ktorý nahradil doteraz populárnu pohonnú jednotku s objemom 1,7 litra. Počas testovania si vyžiadal iba 6,2 litra na 100 kilometrov. Zároveň ponúkol výbornú šesťstupňovú manuálnu prevodovku, ktorá bola presná a mala krátke dráhy.

Pre vyznávačov benzínových motorov je takisto pripravený agregát s objemom 1,6 litra, ktorý môže byť atmosférický alebo preplňovaný s turbom. Ten má k dispozícii automatickú prevodovku a dokáže auto rýchlo rozhýbať. So zvýšenými otáčkami je však spojený aj väčší hluk a vyššia spotreba okolo 10 l/100 km.

Tip: Pozrite si bohatú ponuku jazdených vozidiel, kde nájdete viacero značiek