Kia e-Niro: Moderný, výlučne elektrický crossover

Kórejská automobilka prináša koncom kalendárneho roka na vybrané európske trhy prvý plne elektricky crossover v histórii značky. Kia e-Niro ponúka pokrokový dizajn, inovatívne technológie a dojazd až 485 kilometrov.

Niro využívalo elektrický pohon už od roku 2016, ale vo verziách Hybrid a Plug-in hybrid. Za dva roky sa predalo až 200-tisíc kusov tohto modelu, pričom 65-tisíc majiteľov si našlo v Európe. Nové, kompletne elektrické e-Niro zažilo výstavnú premiéru na starom kontinente iba začiatkom októbra v Paríži a stalo sa len druhým elektrickým automobilom z dielne Kia po modeli Soul.

Stále aktuálne: Skladové vozidlá Kia s cenovým zvýhodnením až do 3 500 €

Dlhé trate bez emisií

Kia e-Niro má podľa predstaviteľov automobilky predstavovať alternatívu pre tých, ktorí nechcú využívať tradičné benzínové alebo dieslové motory. Nový crossover je schopný prejsť dlhé vzdialenosti, neprodukuje žiadne emisie a zároveň šetrí náklady na prevádzku.

Neprehliadnite: Ušetrite až 1 100 € pri kúpe Kia CEED a CEED SW, navyše získate aj 300 € bonus na balíky výbav

Záujemcovia o tento automobil si budú môcť vybrať medzi dvoma rôznymi batériami. Prvou je lítiovo-iónová batéria s kapacitou 64 kWh, ktorá na jedno nabitie vydrží až 485 kilometrov. Je spojená s motorom s výkonom 150 kW (204 koní) a z nuly na stovku zrýchli už za 7,8 sekundy. Štandardná batéria má kapacitu 39,2 kWh a využíva motor s výkonom 100 kW (136 koní), ktorý poskytuje zrýchlenie z nuly na sto za 9,8 sekundy.

Z konceptu je realita

Kia e-Niro bola navrhnutá v dizajnérskych centrách v americkej Kalifornii a kórejskom Namjangu. Vychádza z konceptu Niro EV, ktorý bol predstavený ešte začiatkom tohto kalendárneho roka na výstave spotrebnej elektroniky v Las Vegas a podporuje koncepciu čistých línií a špičkových technológií.

Charakteristickým znakom tohto automobilu je aerodynamická futuristická tigria mriežka, ktorá je umiestnená nad predným nárazníkom a je vybavená portom na nabíjanie batérie. Zúžené zadné okná pomáhajú zdôrazňovať elegantný profil vozidla a robustná prahová lišta vytvára priestor na nové 17-palcové kolesá. Zadnej časti karosérie dominuje LED osvetlenie.

V interiéri sa nachádzajú materiály príjemné na dotyk a jeho najvýraznejším prvkom je sedempalcová dotyková obrazovka, ktorá vodičovi umožňuje ovládanie viacerých funkcií automobilu. O niečo menej príjemná je však cena nového elektrického crossoveru, tá by sa mala pohybovať okolo 40 000 €.

Akcia servisu: Využite bezplatnú zimnú kontrolu a pripravte svoje auto na chladné mesiace