KIA EV9 JE AUTO ROKA 2024 V SLOVENSKEJ REPUBLIKE

Odborná motoristická porota zložená z členov printových, elektronických a televíznych médií zvolila Auto roka 2024. Je ním Kia EV9.

Model EV9 je plne elektrické SUV navrhnuté a skonštruované pre moderný životný štýl v ére elektrifikácie. Priestranný a nápadný model EV9 ako prvé trojradové elektrické vlajkové SUV značky Kia je robustné, sofistikované a technologicky vyspelé elektrické vozidlo. V ponuke je ako šesť- alebo sedemmiestny variant a prináša spojenie odvážneho štýlu, prémiovej všestrannosti, mnohostrannej konektivity a dizajnovej filozofie značky s názvom „Zjednotenie protikladov“. Kia EV9, čisto elektrické SUV, disponuje ultrarýchlym nabíjaním 800 V, ktoré za 15 minút zabezpečí vozidlu dojazd 239 km, pričom celkový dojazd je až 541 km.

Do 28. ročníka ankety Auto roka v SR boli automaticky zapojené všetky automobilové novinky, ktoré sa objavili na slovenskom trhu v priebehu roka 2023 a splnili podmienky na zaradenie do zoznamu nominantov. Kritéria hodnotenia fungujú na rovnakom princípe ako v európskej ankete Car of the Year, kde je model EV9 tiež medzi finalistami. Na konci novembra odborná porota oznámila finalistov, štandardne ich býva 7, výnimočne v tomto ročníku bolo 8 finalistov, nakoľko niektorí finalisti získali rovnaký počet bodov. Následne motoristická porota počas finálových testovacích jázd, ktoré sa konali 16. decembra na Čiernej vode pri Bratislave, spomedzi týchto 8 finalistov zvolila Auto roka 2024 v SR, ktorým sa stal model EV9.
 

Oficiálne výsledky Auto roka 2024 v Slovenskej republike:
 

PoradieModelPočet bodov
1.Kia EV997
2.Honda CR-V66
3.Hyundai IONIQ 665
4.Mercedes-Benz triedy E42
5.Toyota Prius32
6.BMW radu 524
7.Hyundai Kona18
8.Renault Austral6

Marián Hoffer pri príležitosti zisku titulu Auto roka 2024 v SR povedal Sme skutočne hrdí, že sme s modelom EV9 získali titul Auto roka 2024 v SR. Kia EV9 je novou vlajkovou loďou značky a deklaruje našu ambíciu etablovať sa na pozícii vedúcej značky elektromobilov na trhu.“

Pre značku Kia nejde o prvý titul Auta roka. Už v minulosti získala titul Auto roka 2018 v SR s modelom Kia Stinger a posledné 2 roky sa umiestnila na 2. mieste s modelmi Kia Sportage a Kia Niro. Prvý elektrický crossover značky Kia, model EV6, bol európskym Autom roka 2022.