Kia má svetový unikát – hybridné vozidlo Niro s najnižšou spotrebou paliva

Nový model crossovera Kia Niro skompletizoval svoje portfólio predností a úspechov. Okrem svetového rekordu v spotrebe paliva sa Niro zaslúžilo aj o unikátne technické prednosti, ktoré návrhári a konštruktéri venovali tomuto autu snov. Ide hlavne o novú platformu pre ekologické vozidlá a unikátny hybridný systém.

Kia Niro sa zapísala do Guinnesovej knihy rekordov takým parádnym spôsobom, že by sa s trochou zveličenia mohla zapísať nielen do takej tej obyčajnej knihy rekordov, ale do jej vyššieho levelu – do Guinnesovej vkladnej knižky rekordov.

Vlastne ani nepreháňame, lebo prejsť s crossoverom Kia Niro naprieč Amerikou z Los Angeles do New Yorku s neuveriteľne nízkou spotrebou  3,1 l/100 km, je rekordom, ktorý nemá vo svete automobilizmu páru. Auto potrebovalo iba štyrikrát natankovať plnú nádrž.

Niro zvládlo 5 978 kilometrov len na 4,1 nádrže benzínu

Naspäť k rekordu, ktorý zastavil na chvíľku dych nielen motoristickým odborníkom ale aj tým, ktorým najviac záleží na šetrnej jazde  – bežným vodičom.

Model Kia Niro sa po dlhej, takmer šesťtisíckilometrovej ceste zo západného na východné pobrežie USA zastavil pred newyorskou radnicou v Manhattane. Keď mu zrátali spotrebu, ukázalo sa, že počas dlhokánskej jazdy stačilo vozidlu doplniť nádrž iba štyrikrát. Ešte presnejšie –  „dočapovali“ mu ešte desatinu nádrže.

Inak vyjadrené  – na 5 978 kilometrov dlhú cestu od radnice v Los Angeles až k radnici v New Yorku stačilo modelu Niro s Waynom Gerdesom z kalifornského Carlsbadu za volantom a spolujazdcovi Robertovi Wingerovi z Williamsburgu len 183,6 litra benzínu. Vozidlo, v ktorom sedeli nikto špeciálne neupravoval. Išlo o bežný model, ktorý si môžete kúpiť alebo odskúšať aj u nás na  Panónskej ceste 30.

Niro

kosti, skvelého vzhľadu a nízkej spotreby

Samozrejme, že dlhé, rovné a často úplne prázdne cesty vo vnútrozemí  USA majú iný charakter ako asfaltové vozovky v bratislavskej Petržalke či v celom hlavnom meste Slovenska. Mestská doprava nežičí rekordom. Napriek tomu sme presvedčení, že ak si Niro u nás požičiate a absolvujete s ním skúšobnú jazdu,

prekvapí vás. Potom lepšie pochopíte aj slová viceprezidenta spoločnosti Kia Motors America Orth Hedricka pre plánovanie produktov, ktoré povedal po rekordnej americkej jazde:

„Rekord, ktorý sme s modelom Niro dosiahli, nás mimoriadne potešil. Chceli sme vytvoriť vozidlo, ktoré ponúka kombináciu praktickosti, skvelého vzhľadu a fantasticky nízkej spotreby. Zápis do Guinnessovej knihy rekordov potvrdzuje, že sa nám to podarilo.“

Priam sa pýta do mesta

Niro je pre Bratislavu a jazdu po nej ako stvorené. Je prvým modelom, ktorý Kia vytvorila s cieľom ponúknuť kombináciu mimoriadne nízkej spotreby paliva a praktickosti kompaktného crossovera. Auto okrem pôsobivého športového zovňajška ponúka celý rad atraktívnych prvkov a vlastností.

Kia Niro
Kia Niro

Má špeciálne navrhnutú novátorskú hybridnú pohonnú sústavu, ktorá vodičovi ponúkne viac vzrušenia z dynamickej jazdy. Oceníte priestranný interiér s dostatkom miesta pre piatich cestujúcich aj s batožinou. Kia Niro dostala do vienka  kompletný súbor moderných asistenčných jazdných systémov. Spomeňme systém autonómneho núdzového brzdenia, systém detekcie objektov v mŕtvom uhle, funkcie upozorňovania na križujúce vozidlá vzadu, funkcie asistencie pri zmene jazdného pruhu a varovania pred opustením jazdného pruhu.

Nebojte sa noviniek, ktorým hneď nerozumiete. My vás s nimi nielen zoznámime, ale aj spriatelíme

Ak by to motoristickým labužníkom stále nestačilo, upozorňujeme, že Niro navyše disponuje s vyspelým telematickými a zábavnými systémami ako UVO3 s technológiami Apple CarPlay™, Android Auto™ či so sedempalcovou dotykovou obrazovkou. K dispozícii je tiež inteligentný tempomat, navigačný systém a špičkový audiosystémHarmanKardon®. Pre motoristov, ktorí od auta hlavne očakávali, že ich bude  iba bezpečne a lacno voziť a nežiadali, aby reprezentovalo futurologickú ozvenu budúcnosti, máme dobre mienenú radu: Zastavte sa u nás v autosalóne a my vás presvedčíme, že tajomné technické záležitosti sú ľahko pochopiteľné a poskytnú vám maximálne komfortnú jazdu.