KIA na autosalóne v  Ženeve – na svete je modelová revolúcia

Už vlani avizovala juhokórejská automobilka Kia najväčšiu ofenzívu nových modelov, ktoré v tomto roku obohatia automobilový trh.

Predzvesťou je aj práve prebiehajúci autosalón v Ženeve, každoročné významné defilé noviniek svetových automobilových značiek. Juhokórejská automobilka KIA na ňom predstavila niekoľko noviniek, ktoré onedlho uvidíme aj na našich cestách.

Novinky „do zásuvky“

V prvom rade uvádza dvojicu automobilov z kategórie „do zásuvky“: Je to najmä Niro Plug-in Hybrid označovaný aj skratkou PHEV – a dopĺňa avizovanú trojicu rôznych pohonov tohto modelu. Na trhu sa minulý rok objavil model KIA Niro s hybridným pohonom, k nemu aktuálne prichádza variant s motorom Plug-in Hybrid. Na budúci rok má pribudnúť tretí motor – čisto elektrický. Plug-in-Hybrid pozostáva z kombinácie benzínového motora GDI s objemom 1,6 litra a elektromotora poháňaného batériou s kapacitou 8,9 kWh. To by mu malo stačiť prejsť iba na elektrinu takmer 55 kilometrov, čo na rozjazdy v mestách plne stačí.

Kia Niro
Niro Plug-in Hybrid (PHEV)

V Ženeve sa predstavuje ďalšia novinka, je ňou KIA Optima Sportwagon Plug-in Hybrid. Rok po uvedení na trh verzie Optima sedan s PHEV technológiou prichádza verzia kombi. O pohon sa v tomto prípade postará benzínový dvojliter GDI a elektromotor s výkonom 50 kW a li-iónovou batériou s kapacitou 11,26 kWh. Celkový výkon oboch motorov dodá autu 153 kW, čo je vyše 200 koní. Iba na elektrinu prejde auto viac ako 60 kilometrov.

Kia Optima
Optima Plug-in Hybrid

Fastback Stinger – výkonný športový sedan

Okrem týchto noviniek predstavila automobilka aj európsku špecifikáciu fastbacku Stinger. Výkonný športový sedan bude pre európskych klientov dodávaný s tromi typmi motorov – 2,2 litrový dieselový s turbodúchadlom, benzínové motory budú mať objemy dva litre s preplňovaním a najvýkonnejšia verzia šesťvalec 3,3 litra bude mať dve turbodúchadlá.

Kia Stinger
Vedúci predaja Slovakia Auto v spoločnosti šéfdizajnéra Kia Motors Petra Schreyera

Kia Picanto o niečo väčšia, dynamickejšia i dokonalejšie

Svoju európsku premiéru na autosalóne v Ženeve absolvovala KIA Picanto. Toto malé mestské vozidlo sa vyznačuje kvalitou, novými technológiami a všestrannosťou. Má pevnejšiu karosériu, lepšie jazdné vlastnosti, priestrannejšiu a lepšie odhlučnenú kabínu i väčší objem batožinového priestoru. Využíva najnovšie technológie a bude mať aj najvýkonnejší motor – prvýkrát v histórii modelu ho bude poháňať litrový preplňovaný motor s výkonom 67 koní.

Kia Picanto
Picanto 2017

Okrem toho bude na výber aj atmosférický pohonný agregát s objemom 1,25 litra a s výkonom 84 koní. Na trh príde auto už v týchto dňoch, zatiaľ čo v úvode spomínané modely Niro a Optima Sportwagon s technológiou PHEV sa začnú predávať od tretieho štvrťroka tohto roka.