Kia útočí na trh s elektromobilmi, má plán S | SlovaKIAauto

Kia útočí na trh s elektromobilmi, má plán S

Kórejská automobilka Kia predstavila začiatkom januára novú dlhodobú stratégiu pod názvom plán S. Jej základom bude elektrifikácia modelového radu a príchod nových elektromobilov. Ázijská značka plánuje investovať do vývoja a výroby noviniek v nasledujúcich piatich rokoch až 25 miliárd amerických dolárov.

Kia chce byť svetovým lídrom

„Automobilový priemysel prechádza turbulentnými zmenami. Preto je teraz vhodná doba na to, aby sa Kia Motors pretransformovala na globálnu spoločnosť venujúcu sa inováciám, ktoré sú pripravované v prospech zákazníkov. Plán S je odvážny a podnikavý projekt, ktorý sa opiera o dva základné piliere – elektrické vozidlá a všeobecné riešenie mobility. Našim cieľom je postaviť zákazníkov na prvé miesto,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Kia Motors Han-woo Park.

Prvým bodom plánu S je dosiahnutie vedúcej pozície značky Kia v popularizácii elektrických automobilov. V rámci toho chce Kia v roku 2021 uviesť do prevádzky prvý autonómny model využívajúci výlučne elektrickú energiu. Podľa doteraz dostupných informácií pošle do výroby futuristický koncept Imagine.

Odvážne ambície

Automobilka si ďalej dala za cieľ, že v roku 2025 bude ponúkať plne elektrický modelový rad, ktorý bude obsahovať jedenásť rôznych vozidiel. Vďaka tomu by mala Kia dosiahnuť globálny trhový podiel na úrovni 6,6 % v rámci segmentu elektromobilov. Značka chce zároveň v roku 2026 predať aspoň 500-tisíc kusov elektromobilov a minimálne milión vozidiel, ktoré budú aspoň čiastočne využíva elektrický pohon.

Smelé ambície automobilky dokresľuje aj fakt, že do roku 2025 by mali tvoriť pätinu predaných vozidiel práve elektromobily. Kia chce profitovať aj z angažovanosti medzi zdieľanými a autonómnymi autami. Bude sa snažiť o vytvorenie špecifických produktov, ktoré budú môcť využívať carsharingové spoločnosti.

Kia sa zatiaľ môže pochváliť len dvoma modelmi, ktoré sú dostupné na Slovensku výlučne s elektromotorom. Sú to vozidlá e-Soul a e-Niro, pričom v oboch prípadoch sa cenovka začína nad úrovňou 35-tisíc eur. Ďalej sú v ponuke tri plug-in hybridy pre modely CEED SW, XCeed a Niro. Posledný menovaný sa predáva aj ako Hybrid a zo všetkých spomenutých „eco-friendly“ áut je najlacnejší.

 

Vyberte si z aktuálnej ponuky elektrických vozidiel: