Kúpa auta: pre koho je výhodný úver, pre koho leasing, alebo operatívny leasing a prečo?

Vo všeobecnosti sa vie, že úver je lepší pre fyzické osoby a leasing v oboch formách pre právnické osoby. Oplatí sa operatívny leasing? Je tomu skutočne tak? Aké sú výhody, prípadne nevýhody troch druhov financovania kúpy nového auta. Chceli by ste od nás auto a nemáte po ruke dostatočnú hotovosť. Vtedy máte v podstate štyri možnosti. Buď vám požičajú dobrí priatelia, alebo láskavá rodina. V týchto prípadoch vám nikto nezaručí, že sa z nich o pár mesiacov nestanú vypočítaví priatelia a lakomá rodina, keď budú chcieť peniaze okamžite späť. Ak si k nám prídete vybrať auto svojich snov, poradíme vám ako sa vyhnúť bezsenným nociam po podobnej „pomoci“. Existujú lepšie možnosti ako financovať kúpu auta. Po ruke je klasický bankový úver a môžete si vybrať aj medzi lízingom alebo operatívnym lízingom.

Finančný (normálny) leasing a operatívny leasing – aký je medzi nimi rozdiel?

Leasing môže byť finančný alebo operatívny. Pod finančným lízingom máme podskupinu, v ktorej je leasing alebo úver. Už pri prvom rozhodovaní, pre koho sa aký druh lízingu hodí, je dôležité, v akej kategórii sa náš klient pohybuje. Čiže či ide o fyzickú alebo právnickú osobu, ale hlavne či ide o platcu DPH alebo nie.

 Čo je to operatívny leasing?

Operatívny leasing je špeciálna forma prenájmu, pri ktorej je vlastníkom aj držiteľom vozidla lízingová spoločnosť. Po ukončení zmluvy nemusí byť dohodnuté odkúpenie vozidla..

Čo môžem financovať operatívnym lízingom?

S operatívnym lízingom sa dajú financovať, osobné vozidlá, úžitkové vozidlá, predvádzacie vozidlá.

Ak ste fyzická osoba a neplatíte DPH, radíme finančný lízing

Ak patríte do kategórie fyzická osoba, teda ste zamestnancom, samostatne zárobkovou osobou bez firmy, živnostníkom alebo podnikateľom, rozhodujúce je, že neplatíte DPH. Vtedy odporúčame v drvivej väčšine finančný leasing.

Ak platíte DPH, na kúpu auta je vhodný úver

Ak ste platcom DPH, hodí sa pri nedostatku hotovosti pri kúpe niektorého z našich modelov zobrať si úver. Môžete si totiž pri tomto spôsobe financovania auta uplatniť DPH v celom rozsahu hneď na začiatku. Celých 20 percent sa vám vráti. Nemusíte čakať aby vám ju vrátili po čiastkach podľa dĺžky financovania auta týmto spôsobom.

Vieme vybrať lízing klientovi na mieru

Povedzme, že príde zamestnaný otec rodiny a potrebuje rodinný povoz. Začneme hneď od výšky splátky, ktorú si môže podľa svojho názoru dovoliť platiť mesačne. Ak povie hoci dvesto eur, nemusíme trvať na splatnosti piatich rokov, dokážeme vám odporučiť lacnejší model. Príde živnostník, ktorému sa darí. Pri lízingu si môže uplatňovať odpisovú položku, či už mesačne alebo ročne. Všetko je presne zachytené v paragrafoch. Aj pre ostatné podnikateľské subjekty podľa platnej legislatívy sa auto odpisuje štyri roky. Podľa tohto sa dá nastaviť aj financovanie vozidla na lízing. Príde zástupca nadnárodnej spoločnosti a chce na lízing viac ako jedno auto. Musí to byť reprezentatívne vozidlo. Aby dali manažérom kľúče a tí sa okrem dobre padnúceho obleku nebudú o nič starať. V tomto prípade pôjde jednoznačne o operatívny lízing s celým balíkom služieb, ktorý si vie nadefinovať klient. Vie si tiež definovať, aký dohaduje na aute nájazd kilometrov.

Operatívny leasing je úplná špecialita

Predstavte si, že si sadnete za volant vozidla, po ktorom túžite. Bez starostí, bez neočakávaných nákladov a za pevnú mesačnú splátku. To je operatívny lízing. Doteraz bol operatívny lízing v drvivej väčšine pre podnikateľské subjekty. Čoraz viac sa preň rozhodujú aj fyzické osoby. Ak si auto chcete ponechať, je pre vás lepší finančný lízing. S operatívnym leasingom získate auto bez toho, aby ste ho kupovali. Stačí platiť mesačné platby nájmu. Nič ďalej nemusíte riešiť. O všetko sa postaráme my. Vyberte si model, aký chcete a jazdite. Po 24/36 mesiacoch sa vozidlo vráti. Zákazník sa nemusí o nič starať. Všetko sa za vás vybaví.

Čo všetko sa skrýva pod operatívnym lízingom

Pri lízingu a úvere ide o čisto finančné služby. Operatívny lízing ponúka takpovediac pridanú hodnotu v rámci služieb pre motoristov. Operatívny leasing je totiž taká forma prenájmu vozidla, pri ktorom si sám klient určí, či pôjde o holý prenájom auta alebo sa rozhodne pre tzv. full servis so službami, ako sú zimné pneumatiky, diaľničná známka, predpísané servisné úkony, tankovacia karta a podobne. Klient si rozsah služieb zvolí sám v rámci ceny nájmu vozidla.

Čo všetko potrebuje na vybavenie lízingu fyzická osoba

Všetko, čo treba, vybavíme za vás my ako predajca značky Kia. My vám vypracujeme ponuku a ak s ňou súhlasíte, len ju podpíšete. Nie je to ešte nič záväzné, ide len o podpis ponuky. Podpíšete žiadosť o financovanie, tiež je to ešte nezáväzné. Do tretice vám dáme špeciálne tlačivo, ktorého súčasťou je kolónka s potvrdením o príjme a zamestnaní. Zamestnanie by malo byť na dobu neurčitú. V mzdovej učtárni vám musia potvrdiť príjmy za posledné tri mesiace. Ak sa však niekto spolieha, že má známeho v mzdovej učtárni a že mu na potvrdenie napíše sumu, ktorú mu nadiktuje, je na veľkom omyle. Všetko sa overuje cez Sociálnu poisťovňu.

Ste podnikateľ?

Ak podnikáte, môžete spojiť prednosti operatívneho leasingu s výhodami fleetového zákazníka. Viac sa dozviete v článku: Operatívny leasing má pre firmu účtovné i organizačné výhody. Kde nás nájdete: Slovakia auto – servisné centrum, autosalón a bazár jazdených vozidiel Poznámka: V texte používame slovenský i anglický výraz pre lízing/leasing súčasne, z dôvodu optimalizácie pre vyhľadávač Google. Slovenský tvar požívame v prípade skloňovania.