Nový elektromobil KIA EV6 je rýchlejší než Porsche?

Nový elektromobil EV6 od spoločnosti Kia prináša množstvo pokročilých technológií nie len z pohľadu pohonného systému, ale aj v rámci samotnej kabíny. Dynamický zážitok z jazdy umocňujú dômyselné informačné systémy s jednoduchým nastavením, s využitím pokročilého systému rozšírenej reality.

Model EV6 je postavený na úplne novej modulárnej platforme E-GMP, vyvinutej čisto pre potreby elektromobilu. Tá umožnila vytvorenie plochej podlahy kabíny bez stredového tunela, ako ho poznáme pri konvenčných vozidlách. Preto sa môže pochváliť prvotriednymi vnútornými rozmermi.

Kabína je vďaka tomu veľkoryso priestranná nie len pre posádku vpredu, ale aj v zadnom rade. Vodič má pred sebou dve zakrivené širokouhlé obrazovky s uhlopriečkou 12,3” s vysokým rozlíšením. Zabezpečujú ľahký prístup k najdôležitejším informáciám o vozidle, ktoré má vodič okamžite na dohľad.

Priamo pred ním sa nachádza individuálne nastaviteľný „združený displej“, ktorý zobrazuje informácie, ako je rýchlosť, zostávajúci elektrický dojazd či stav nabitia akumulátora.

Vedľa neho je centrálna informačná obrazovka, v ktorej sa spája zobrazenie navigácie, informačno-zábavného systému a systémov hlavnej ponuky. Tieto obrazovky sú navzájom spojené do jednoliatej krivky a vytvárajú ničím nerušený panoramatický zážitok. Sklenený materiál je „chemicky zosilnené sklo“, ktoré zaisťuje lepší výhľad a vyššiu odolnosť.

Systém disponuje množstvom funkcionalít ako odomykanie bez použitia kľúča pomocou dotykových tlačidiel, programovateľné profily vodiča či relaxačné sedadlá. Všetky ovládacie prvky a celkové rozloženie pracoviska vodiča je dizajnované s dôrazom na ergonómiu. 4o najnižšiemu aerodynamickému odporu sa podriadili aj samotné kľučky, ktoré sa automaticky zapúšťajú do karosérie, podobne ako pri modely Tesla.

Elektrizujúce parametre:

„Chceme, aby naše produkty prinášali inštinktívne zážitky, ktoré budú zlepšovať každodenný život našich zákazníkov na cestách. Naším cieľom je navrhovať fyzický zážitok našej značky a vytvárať originálne, nápadité a pozoruhodné elektrické vozidlá. Nápady našich dizajnérov a účel značky sú prepojené viac než kedykoľvek predtým, pričom naši zákazníci sú centrom všetkého, čo robíme a majú vplyv na každé rozhodnutie, ktoré urobíme,“ uviedol Jason Jeong, prezident spoločnosti Kia Europe.

Systém projekčného displeja (HUD), ktorý dokáže premietať aktuálne informácie priamo na čelné sklo pred vodiča disponuje rozšírenou realitou.

Aj po stránke odhlučnenia si inžinieri KIA dali záležať. Dostatočne nadimenzované zvukovo-izolačné materiály sa nachádzajú v podlahe, podbehoch kolies, dverách, batožinovom priestore výrazne znižujú hluk vetra a vytvárajú tak vo vozidle tichý a pokojný priestor pre všetkých cestujúcich. Zvukový komfort v kabíne vylepšuje aj akustické čelné sklo a sklá vo dverách, vďaka ktorým má model EV6 akustické hodnotenie z kategórie luxusným modelom vyššej triedy.