Prvé kusy modelu Kia XCeed schádzajú z výrobnej linky - SlovaKIAauto

Prvé kusy modelu Kia XCeed schádzajú z výrobnej linky

Modelová ofenzíva kórejskej automobilky v oblasti SUV už nie je len na papieri. Od prvého augustového pondelka sa v žilinskom závode začala výroba nového crossoveru s názvom Kia XCeed, ktorý príchádza na slovenský trh v septembri.

Rodina sa rozrastá

Kia len vlani koncom júna spustila predaj tretej generácie hatchbacku CEED a už vtedy avizovala, že rodina Ceedov sa bude rozrastať. Podľa očakávania najskôr pribudlo kombi s označením Sportswagon, v januári ho nasledoval shooting brake ProCeed a objavovali sa aj informácie o štvrtom karosárskom variante. Ten bol spočiatku zahalený tajomstvom, no automobilka vsadila na malé SUV s názvom Kia XCeed.

Nová Kia XCeed vo výrobe. Zdroj foto: Kia.sk.

Podľa výrobcu prináša XCeed na európsky trh nielen atraktívny a moderný dizajn, ale aj množstvo technických vylepšení, ktoré posúvajú kvalitatívnu úroveň vozidiel a jazdný zážitok opäť do inej dimenzie. Slávnostné odhalenie modelu sa uskutočnili koncom júna v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.

Nový crossover si síce zachoval prvky typické pre modely, ktoré majú vo svojom názve Ceed, ale od svojich bratov sa líši niekoľkými vecami. Napr. jeho podvozok je až o 42 mm vyšší ako majú ďalšie varianty tejto rodiny. Od hatchbacku CEED sa odlišuje taktiež rozmermi karosérie. Je širší a má dlhší predný previs.

Šiesty karosársky variant v histórii

Kia XCeed sa zapíše do dejín žilinského závodu ako šiesty karosársky variant, ktorý sa bude vyrábať na Slovensku. Na výrobných linkách vystriedal model Venga, ktorý strácal popularitu na európskom trhu a od apríla sa prestal produkovať. Naopak, naďalej pokračuje výroba modelov CEED, CEED SW, ProCeed a Sportage.

Výroba modelu Kia XCeed. Zdroj foto: Kia.sk

Kia Motors Slovensko je jediným výrobným závodom automobilky v Európe. S jeho výstavbou sa začalo v októbri 2004 a prvé hotové vozidlá schádzali z liniek v decembri 2006. Odvety sa na severe Slovenska vyprodukovalo takmer 3,5 milióna automobilov a 5 miliónov motorov.