Čo ukázal test novej Kia Sportage?

Každé štvrté predané vozidlo z dielne kórejskej automobilky v tomto roku na európskom trhu malo označenie Kia Sportage, čo dokonale potvrdzuje popularitu tohto modelu. Preto sa už po dvoch rokoch od príchodu novej generácie dočkal faceliftu a niekoľkých vylepšení.

Základné informácie o Kia Sportage

Cena: od 19 190 €

Typ vozidla: 5-dverové SUV

Batožinový priestor: 491 až 1 480 litrov

Stupne výbavy

Silver

Hlavné prvky: pneumatiky 225/60 R17 + disky z ľahkej zliatiny, vyhrievané predné a zadné sedadlá, LED denné svietenie

Gold

Hlavné prvky: navigačný systém so 7″ dotykovou obrazovkou (7-ročná aktualizácia máp a služba „TomTom® Services“), predné svetlomety do hmly, dažďový senzor, dvojzónová automatická klimatizácia s funkciou automatického odhmlievania čelného skla

Platinum

Hlavné prvky: bi-xenónové svetlomety s funkciou ostrekovania, vyhrievaný volant, bezkľúčový prístup a štartovanie vozidla (Smart Key)

GT-Line

Hlavné prvky: bi-xenónové svetlomety s funkciou ostrekovania a natáčania do zákrut (AFLS), optický balík GT-Line, elektricky nastaviteľné predné sedadlá (vodič 10 smerov, spolujazdec 8 smerov), kožené čalúnenie sedadiel

Motorizácie

1.6 GDi – benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka, 132 koní

1.6 T-GDi 2WD – benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka, 177 koní

1.6 T-GDi 4WD – benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka alebo 7-stupňová dvojspojková prevodovka, 177 koní

1.6 CRDi 2WD – diesel, 6-stupňová manuálna prevodovka alebo 7-stupňová dvojspojková prevodovka, 115 alebo 136 koní

1.6 CRDi 4WD – diesel, 6-stupňová manuálna prevodovka alebo 7-stupňová dvojspojková prevodovka, 136 koní

2.0 CRDi +48 V (mild-hybrid) 4WD – diesel, 6-stupňová manuálna prevodovka alebo 8-stupňová automatická prevodovka, 185 koní

 

Zmenil sa najmä interiér

Na prvý pohľad vyzerá vylepšená Kia Sportage rovnako ako pred dvoma rokmi, keď sa dostala do predaja. Minimálne rozdiely sa dajú zbadať akurát pri pohľade na svetlá, nárazníky a masku chladiča. Špecifické sú aj nové dizajny kolies.

O niečo kreatívnejší boli vývojári v prípade interiéru, ktorý pôsobí hodnotnejším dojmom. Nachádza sa v ňom nový volant a zmenami prešli ovládače ventilácie a grafika palubných prístrojov. Malou nevýhodou môžu byť úchytky zvnútra dverí, ktoré sú z lesklého čierneho plastu a ľahko podliehajú poškodeniu.

Novinka: Tretia generácia Kia Ceed je už na trhu, využite výkupný bonus a spolu s uvádzacou zľavou ušetríte až 1 100 €

Takmer hybrid

Hlavnou technologickou novinkou novej Kia Sportage je príchod mild-hybridného pohonu, ktorý je kombinovaný s dvojlitrovým turbodieslom. Jeho súčasťou je 48-voltová batéria s kapacitou 0,44 kWh nachádzajúca sa v kufri. Spaľovaciemu motoru pomôže výkonom 12 kW, čo pomáha najmä pri nízkych otáčkach, keď auto dobre reaguje na zošliapnutie plynového pedálu. Vďaka tomu dokáže zrýchliť na 100 km/h za 9,5 sekundy. Behom testovacej trasy však tento motor spotreboval približne 10 litrov paliva na 100 kilometrov.

Oveľa sympatickejšiu spotrebu ponúka dieslový motor s objemom 1,6 litra, ktorý nahradil doteraz populárnu pohonnú jednotku s objemom 1,7 litra. Počas testovania si vyžiadal iba 6,2 litra na 100 kilometrov. Zároveň onúkol výbornú šesťstupňovú manuálnu prevodovku, ktorá bola presná a mala krátke dráhy.

Pre vyznávačov benzínových motorov je takisto pripravený agregát s objemom 1,6 litra, ktorý môže byť atmosférický alebo preplňovaný s turbom. Ten má k dispozícii automatickú prevodovku a dokáže auto rýchlo rozhýbať. So zvýšenými otáčkami je však spojený aj väčší hluk a vyššia spotreba okolo 10 l/100 km.

Tip: Pozrite si bohatú ponuku jazdených vozidiel, kde nájdete viacero značiek