Tipy ako si ochrániť vozidlo počas zimy

Zima vie byť jedným z najkrajších ročných období. V jednom momente dokáže premeniť krajinu na rozprávkovú. Z pohľadu automobilov však zimná prevádzka predstavuje azda to najhoršie, čo ich v priebehu roka môže postretnúť. Prečítajte si zopár tipov, ktoré vám z dlhodobého hľadiska pomôžu udržať vozidlo v dobrej kondícií.

Poistenie

Z pochopiteľných dôvodov je v zime zvýšené riziko dopravných nehôd. Okrem klasických nástrah číha na vodičov poľadovica, mrznúce mrholenie, neupravené vozovky, odletujúce kamienky z posypového materiálu či okoloidúcich vozidiel a množstvo ďalších faktorov, ktoré k zime jednoducho patria. Okrem zákonného poistenie je preto na zamyslenie uzatvoriť aj havarijné poistenie.

Zohrievanie motora

Studený motor je potrebné zakaždým dôsledne zahriať bez výrazného zvyšovania otáčok. V Zime toto pravidlo platí dvojnásobne. Motor musí prekonávať obrovské výkyvy teplôt. Pri nešetrnom zaobchádzaní môže dôjsť až k prasknutiu bloku alebo hlavy motora, čo predstavuje fatálne poškodenie. 

Časté umývanie

Posypová soľ je veľkým strašiakom pre staršie vozidlá. Veľmi rýchlo dokáže započať proces korózie karosérie ako aj podvozkových častí. Preto je vhodné počas zimy čo najčastejšie keď nie umyť, tak aspoň dokonale vystriekať karosériu a podvozok čistou vodou. Agresívna soľ tak nebude mať priestor na rozožieranie. Korózia neobchádza ani plechové disky. Pre dokonalé ošetrenie je potrebné zhodiť okrasné puklice a disky poriadne vystriekať.

Aditíva

Existuje množstvo najrôznejších druhov aditív či už do motorového oleja, alebo paliva. Pokiaľ sa nachádzate v oblasti, kde panuje pravá zima, zimné aditívum, ktoré sa pridáva do nafty vám uľahčí ranné štartovanie najmä dieselového motora, ktorý naskočí skôr, čím sa skráti čas, kedy ho štartér pretáča v oleji bez celkového mazania, ktoré začne fungovať až po naštartovaní s požadovanými prevádzkovými tlakmi.

Gumené rohože

Tie sú jednoduchým, efektívnym a relatívne lacným doplnkom, ktorý zjednoduší zimnú údržbu interiéru. Slaná voda so snehom a blatom nepresiakne do kabínového koberca. Má to aj ďalšie plus. Slaná voda, ktorá by za normálnych okolností presiakla cez textilný koberček až k podlahe a postupne započala proces korózie tak nemá šancu.

Gumené rohože máme pre väčšinu modelov KIA okamžite skladom na Panónskej ceste 30 v Bratislave.

Čistenie skiel

Samostatnou kapitolou je čistenie skiel. Okrem funkčných stieračov s neporušenou stieracou gumičkou netreba zabúdať na čistenie skiel z vnútornej strany. Pokiaľ je na skle vrstva prachu, veľmi rýchlo sa vám vo vlhkom počasí zarosia, nakoľko prach absorbuje vlhkosť a okná sa takzvane „spotia“. Pokiaľ sú však čisté, sklo zostane suchšie.

Najlepším nástrojom na odhmlievanie je pustenie klimatizácie, ktorá fúka ovlhčený vzduch priamo na okno.

Pokiaľ máte vo vozidle nadmernú vlhkosť, predávajú sa aj odvlhčovače v podobe plátenných vrecúšok, v ktorých je absorbér. Veľmi dobre funguje aj ílové stelivo pre mačky na podstielku, ktoré nasypete do vzdušnej látky, napríklad obliečky na vankúš.

Nelejte horúcu vodu na sklo

Pokiaľ si zvyknete uľahčovať oškrabávanie rannej námrazy z čelného skla horúcou vodou, mali by ste s tým prestať. Stačí malá prasklina a vplyvom prudkej zmeny teplôt a pnutím skla vám veľmi ľahko môže prasknúť. Zarobíte si tak na jeho výmenu. Pokiaľ sa vám niečo také už stalo, kontaktujte náš servis, ktorý vám vykoná odbornú výmenu a vyrieši poistnú udalosť za vás.

Voskovanie karosérie

Často sa pokladá voskovanie karosérie za estetický prvok, ktorý dokáže i na starom vozidle vykúzliť dojem nového laku. Voskovanie karosérie má však opodstatnenie aj v podobe konzervácie. Soľ, mráz a odlietajúce kamienky tak neprichádzajú do styku priamo s karosériou. 

Zmes do ostrekovačov

Aj taká jednoduchá vec ako nákup nemrznúcej zmesi do ostrekovačov môže byť komplikovanejší, než sa zdá. Je vhodné, aby takáto zmes, ktorá je v kontakte s gumovými tesneniami a lakom karosérie mala neutrálne pH. Zásadité pH dokáže byť veľmi agresívne, čoho následkom môže byť zmena farby laku prípadne porušenie navoskovanej vrstvy.

Akumulátor

Starší akumulátor je v zime podrobený náročnej skúške. Častokrát je to jeho posledná etapa pred návštevou zberného dvora. Životnosť batérie sa dá predĺžiť wellnessom v podobe demontovania z vozidla a napojenia na nabíjačku autobatérií. Pomalým dobíjaním sa oživuje výkonnosť a plne nabitý stav zlepšuje ochotu štartovať počas zimy.

Veríme, že vám naše tipy pomôžu udržať vozidlo v dobrej kondícií. Samozrejme sa budeme tešiť na vašu návštevu nie len v rámci štandardných garančných prehliadok, ale aj pri obhliadke našich nových vozidiel KIA na Panónskej ceste a v bratislavskom Auparku, kde máme KIA Instore.

Želáme Vám do nového roka 2022 veľa šťastných kilometrov a bezpečné zdolávanie cieľov.

Váš team Slovakia Auto.