Tipy ako pripraviť vozidlo na letnú dovolenku

Máme pre Vás zoznam najdôležitejších vecí, ktoré je vhodné skontrolovať ešte pred odjazdom na letnú  dovolenku. Získate tak dokonalý prehľad o technickom stave vozidla a možnosť využívania komfortnej výbavy počas jazdy.  

Stav pneumatík a kontrola tlaku

Kontrola stavu pneumatík patrí k najdôležitejších kontrolám vôbec. Môžete mať akékoľvek bezpečnostné systémy na palube moderného vozidla, medzi vozovkou a vozidlom bude vždy len pneumatika, vďaka ktorej máte kontrolu nad vozidlom. Letná pneumatika by mala mať dostatočne hlboký a funkčný dezén. Odporúčaná výška je minimálne 3 mm. Pri nízkom dezéne hrozí aquaplaning. Pneumatika počas používania stráca siliku, ktorá ju robí pružnou. Po zhruba 4-5 rokoch je jej elasticita veľmi nízka. Je náchylnejšia na roztrhnutie bočnice, z dôvodu popraskania a celkovú stratu priľnavosti.
Odporúčaný tlak v pneumatikách záleží od typu vozidla. Informáciu o predpísaných baroch nájdete na ráme dverí, prípadne krytke palivovej nádrže. 
     
Hladina motorového oleja

Je dobré pravidelne kontrolovať hladinu motorového oleja. Postup je veľmi jednoduchý. Olej sa zásadne kontroluje, keď je motor studený a vozidlo stojí na rovnom podklade. Olej má byť medzi riskami. Odporúčame mať v aute po ruke aspoň 1 liter oleja s predpísanými parametrami viskozity.
Pokiaľ sa počas jazdy zobrazí kontrolka hladiny oleja, je potrebné okamžite zastaviť na prvom bezpečnom mieste a vypnúť motor, aby nedošlo k poškodeniu – zadretiu.  

Stav chladiacej kvapaliny

Najmä v letných mesiacoch je veľmi dôležité kontrolovať hladinu chladiacej kvapaliny. Pri nedostatku by sa veľmi ľahko mohlo stať, že sa motor začne výrazne prehrievať, čoho následkom môže byť poškodenie. Do chladiacej sústavy sa leje len výrobcom predpísaný typ chladiacej zmesi.   Hladina chladiaceho média v klimatizácii 
V letných mesiacoch si niektorí motoristi len horko ťažko dokážu predstaviť jazdu bez klimatizácie. Preto je dobré nechať v odbornom servise skontrolovať objem chladiaceho média. Na tento účel slúži špeciálne zariadenie, ktoré dokáže skontrolovať tesnosť okruhu, prečistiť výparník prípadne doplniť chladiace médium.  

Stav akumulátora

Pokiaľ vozidlo pravidelne jazdí dlhšie vzdialenosti, alternátor dokáže akumulátor udržať v optimálnej kondícií.  V prípade kratších presunov v rámci mesta je z času načas vhodné skontrolovať napätie pomocou voltmetra, prípadne nechať v servise vykonať  rýchlu diagnostiku, ktorá ukáže, v akom stave sa nachádza akumulátor. Správne nabíjaná autobatéria sa vám odvďačí dlhou životnosťou bez potreby kupovania novej zhruba každé 4 roky.
   
Správny sklon predných svetlometov

Počas cestovania na dovolenku je v batožinovom priestore vozidla zväčša viac batožiny než zvyčajne. Z toho dôvodu je zadná časť  neúmerné zaťažená, čo spôsobuje nadvihnutie prednej časti vozidla. Hlavné svetlomety tak v štandardnom nastavení sklonu na hodnotu „0“ oslňujú protiidúcich vodičov. Preto je na mieste prepnúť sklon svetlometov tak, aby pri danej záťaži svietili korektne a neohrozovali ostatných.  
     
Kontrola brzdového systému

Kontrola stavu brzdových doštičiek, brzdových kotúčov a hladiny brzdovej kvapaliny patrí k tým najdôležitejším obhliadkam na vozidle. Pokiaľ je počas brzdenia počuť pískanie, je to predzvesť toho, že brzdové obloženie, prípadne samotné kotúče sú zrelé na výmenu. Nepodceňujte preto návštevu servisu a nechajte si preveriť ich kondíciu ešte pred vycestovaním.

Stav stieračov a kvapaliny v ostrekovačoch

Môže sa zdať, že ide o detail, no v letných mesiacoch dokážu silné búrky veľmi rýchlo preveriť stav gumičiek v stieračoch. Ide o prvok, ktorý prispieva k aktívnej bezpečnosti za volantom. Samotná výmena ramienok stieračov je veľmi rýchly a finančne nenáročný proces, ktorý oceníte už pri prvom daždi.  
Vyplatí sa skontrolovať aj stav kvapaliny do ostrekovačov. V letnej sezóne sú na trhu roztoky, ktoré dokážu výrazne napomôcť v odstraňovaní hmyzu.
     
Povinná výbava vozidla

Na Slovensku zahŕňa povinná výbava vozidla nasledovné: Výstražný trojuholník s homologizáciou. Reflexná vesta. Náhradné koleso s náradím, prípadne lepiaca sada. Autolekárnička. Povinná výbava sa v každej krajine môže líšiť. Preto je dobré si pred cestou do zahraničia zistiť presný obsah požadovaného príslušenstva.     
Kontakt na asistenčnú službu

Pri kúpe nového vozidla KIA získavate automaticky bezplatnú asistenčnú službu v rámci celej Európy po dobu 3 rokov. Nezabudnite si pred vycestovaním skontrolovať, či máte uložené telefónne číslo na KIA – ASSISTANCE +421 2 49 20 59 45, ktoré je k dispozícií 24 hodín denne – 365 dní v roku.

Poistenie vozidla a posádky

Okrem Povinného zmluvného poistenia a Havarijného  poistenia je dobré uzatvoriť aj dodatočné cestovné poistenie, ktoré Vám bude kryť náklady súvisiace s prípadnými neočakávanými životnými situáciami.
Pre istotu je dobré mať po ruke aj tlačivo „Správa o nehode“.
     
Termín servisnej prehliadky

Nové vozidlá KIA majú v palubnom počítači zaznamenanú poslednú servisnú prehliadku a v predstihu informujú o blížiacom sa termíne nasledovnej. Pred dlhšou cestou si skontrolujte termín blížiacej sa kontroly, aby ste zamedzili možným komplikáciám z dôvodu navýšenia počtu najazdených kilometrov nad limit 15 000 km / 1 rok.
     
Batožina na strešnom nosiči

Kúpou originálneho strešného nosiča KIA automaticky získavate príslušenstvo, ktoré bolo homologované na cestnú komunikáciu. Je to veľmi dôležité nie len z pohľadu bezpečného a otestovaného príslušenstva, ale aj z pohľadu prípadného úspešného plnenia poistnej udalosti. Treba mať však na pamäti maximálne prípustné zaťaženie nie len nosiča, prípadne strešného boxu, ale aj samotnej strechy vozidla.
Originálne príslušenstvo KIA si môžete zakúpiť v našom showroome na Panónskej ceste 30 v Bratislave – oddelenie náhradných dielov.
Napríklad:
Strešný nosič na model Sportage stojí 137,38 € s DPH.
Strešný box je za cenu 417,32 € s DPH.

   
V mene celej spoločnosti Slovakia Auto s.r.o. Vám želáme šťastnú cestu a veľa príjemných zážitkov.
Objednanie na servisnú prehliadku