Vylepšená Kia Niro využije výlučne elektromotor (+video)

Kia Niro EV

Juhokórejská automobilka sa snaží zachytiť trend znižovania záťaže životného prostredia. Preto chce ešte v tomto roku poslať na trh vynovený model Kia Niro s označením EV, ktorý bude používať iba elektrický pohon.

Kia už dávnejšie deklarovala, že by sa v budúcnosti chcela vydať cestou elektrifikácie svojich vozidiel  a rada by využívala menej spaľovacích motorov. Najskôr začala s vývojom plug-in hybridov a teraz chce úplne vylúčiť zo svojho slovníka benzín či diesel. Do roku 2025 plánuje Kia vyprodukovať až šestnásť elektrifikovaných modelov.

Odporúčame: Pozrite si výšku splátok pri jednotlivých modeloch Kia v prehľadnej tabuľke. V cene je povinné zákonné aj havarijné poistenie

Šikovný crossover

Automobilka nechce útočiť na potenciálnych zákazníkov len prostredníctvom ochrany našej planéty a menšieho množstva emisií. Okrem toho ponúka aj atraktívny dizajn a praktické funkcie.

kia niro inside

Oproti aktuálnej verzii plug-in hybrid bude mať nová elektrická Kia Niro futuristický interiér, moderný interaktívny displej, 5G konektivitu, LED svetlá a v jej výbave sa objaví systém APWS, ktorý vodiča upozorní na pohyb chodcov alebo cyklistov v jeho jazdnej dráhe. Tento asistenčný systém by mal byť základom pre nový level autonómnej jazdy, ktorý by mala Kia začať testovať v roku 2021.

Vytrvalá Kia Niro

Najpodstatnejšie zmeny oproti hybridu sa však udejú pod kapotou. Najnovšiu Kia Niro bude poháňať elektromotor s výkonom 150 kW a energiu zabezpečí akumulátor s výkonom 64 kWh. Výrobca preto uvádza, že vozidlo bude schopné prejsť pri ekonomickej jazde až 383 kilometrov na jedno nabitie, čo je približne o 160 kilometrov viac ako majú Hyundai Ioniq alebo Kia Soul EV.

Plug-in Hybrid sa ani zďaleka nemôžu pochváliť takým dojazdom. Kapacita súčasného elektromotora poskytovala autu energiu iba na približne 55 kilometrov. Treba si však uvedomiť, že hlavnou pohonnou jednotkou v tomto prípade je dieslový motor 1,6 GDI.

Kia pôvodne avizovala v novom, výlučne elektrickom, modeli oveľa nižší dojazd, ale dokázala zvýšiť kapacitu batérie aj bez toho, aby sa to dotklo predpokladanej ceny. Podľa posledných informácií by sa mala najnovšia verzia predávať za približne 35 000 eur. Záujemcovia si však budú musieť počkať, pretože Kia Niro zamieri na trh najskôr v závere aktuálneho kalendárneho roka.

Tip: Výkonný hybrid Kia Niro máme pre vás pripravený za výhodnú cenu