Ako fungujú zimné pneumatiky a čo ďalšie vplýva na bezpečnosť jazdy v zime

Vymeniť letné pneumatiky za zimné je dôležité z dvoch hľadísk. Prvým je bezpečnosť, čo predstavuje brzdnú dráhu, ktorej minimálna dĺžka je prioritou všetkých účastníkov cestnej premávky. Druhým  vhodný výber pneumatík – ten by nemal zodpovedať iba sezóne, ale aj vodičovmu štýlu jazdy a trasám, ktorými často jazdí.

Pneumatiky ovplyvňujú  výkon vozidla, jeho spotrebu i zvukový komfort vo vnútri auta, rozhodujú o bezpečnosti jazdy.

Dezén, jeho hĺbka a geometria

Väčšie trenie je rozhodujúcou vlastnosťou zimných pneumatík, pričom priamy brzdný kontakt s vozovkou závisí od ich drážok a výčnelkov (lamiel). Možno ho prirovnať k podrážke horskej obuvi. Krútiaci efekt kolies automobilu však vytvára väčšie riziko šmyku ako ľudská chôdza.

Automobil prezutý do zimných pneumatík reaguje pohotovejšie nielen pri brzdení, ale aj pri zatáčkach. Riziko následného šmyku zvyšuje aj vyššia hmotnosť vozidla a rýchlosť. Vyhláška vodičom nariaďuje zimné pneumatiky s trojmilimetrovým dezénom pri súvislej námraze či pokrývke snehu.

Odporúčanie: Urobíte dobre, ak nebudete čakať, kým sa dezén zoderie až na zákonom stanovené 3 mm. Vymeňte staré pneumatiky za nové už pri 4-5 mm.

Pri zimných gumách je dôležité ich skladovanie. Rozhodne ich pred použitím detailne prezrite, či neuvidíte praskliny, ktoré by pri roztrhnutí pneumatiky mohli vodičovi spôsobiť veľké problémy. Ďalším bodom na kontrolnom zozname je nerovnomernosť opotrebenia, ktoré spôsobuje zlá geometria.

V súčasnej dobe existuje široká škála typov i výrobcov zimných pneumatík. Ak nie ste odborníkom, je lepšie sa pred kúpou pneumatík poradiť v špecializovaných servisných centrách. Pri nákupe cez e-shop sa môžete pri výbere ľahko zmýliť a výmena tovaru vám zaberie drahocenný čas.


Kompletná príprava na zimu:

predaj pneumatík, výmena, uskladnenie, kontrola a nastavenie podvozku vozidla (laserová geometria): prijímací technik: 0914 320 654:


Dohodnúť servis


Pozor na predsudky

Jedným z častých omylov je myslieť si, že pneumatiky sú zbytočne, ak nesnežíNie je to tak. Nie len tvar dezénu, ale aj zmes gumy zimnej pneumatiky boli špeciálne vyvinuté do nízkych teplôt, na zamrznutý povrch. Letná pneumatika pri nízkej teplote príliš stvrdne a jazda s ňou je menej bezpečná. Takže ani nová letná pneumatika nemôže nahradiť vlastnosti zimnej.

Ďalším mýtom je, že zimné pneumatiky výrazne zvyšujú spotrebu paliva. Kvalitné zimné pneumatiky majú väčšinou rovnaký, alebo iba o niečo vyšší odpor ako letné. Je to ďalší z dôvodov, prečo nešetriť na kvalite pneumatík.

Cvik robí majstra

Poveternostné podmienky, ranné mrazy či hmla ovplyvňujú kvalitu povrchu vozovky. Nepodcenenie situácie je preto pre vodiča mimoriadne  dôležité. Ak vyberáte pneumatiky až počas mrazov alebo sneženia, zbytočne riskujete.

Ideálne je, ak vodič postupne privyká na zimné pneumatiky, pretože reakcie automobilu na ne bývajú odlišné ako na letné. S novým obutím treba získať  skúsenosti.

Ako vyberať nové zimné pneumatiky

Dlhšie cesty vyžadujú silnejší výkon vozidla, na ktorý majú vplyv zimné pneumatiky.

Patrí medzi nepísané pravidlá, že mestskí vodiči si môžu dovoliť aj priemernú kvalitu zimných pneumatík. Vodiči, ktorí jazdia dlhé trasy s vysokým počtom kilometrov, by si, naopak,  za kvalitu mali radšej priplatiť.

V kontexte s dlhšími cestami stojí za uváženie, či si nepriplatiť aj za tichšie gumy. Týka sa to nielen počúvania hudby, ale aj používania hands-free sady pri telefonovaní či vzájomnej debate. Navyše v tichšom prostredí  kabíny vodič ostrejšie vníma vonkajšie zvuky, ktoré súvisia s bezpečnosťou jazdy (napr. zvonenie električky, šmyk iného vozidla a podobne).

Pripomíname však, že mobil alebo tablet k jazde nepatrí. Prenechajte tieto radosti  spolujazdcom alebo zaparkujte vozidlo na bezpečné miesto a až potom sa tabletu či mobilu venujte.

NEZABUDNITE!

Zima je tu čo nevidieť, auto treba ešte pred napadnutím snehu nielen prezuť, ale si aj navyknúť na jeho nové jazdné vlastnosti.

Autor: Slovakia auto team