Crashtesty Kia Sportage 2017 – video s neuveriteľnými detailami

Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa crashtesty, či nárazové testy automobilov uskutočňujú už od konca päťdesiatych rokov, v Európe má táto prax oveľa kratšiu históriu. Začali sa robiť až od roku 1997 pod názvom Euro NCAP a doteraz sú najuznávanejšie.

Samotné nárazové testy nových automobilov sa robia už oveľa dlhšie. Spočiatku však neexistovali žiadne presne určené kritériá a štandardy lebo každá automobilka si ich robila po svojom. Samozrejme, tomu zodpovedali aj výsledky.

Čo znamenajú crashtesty?

Nároky na bezpečnosť sa z roka na rok zvyšujú a výrobcovia musia prakticky neustále zlepšovať ochranu cestujúcich vo vozidle v prípade havárie. Prelomovým bolo povinné zavedenie bezpečnostných pásov, ktoré v prvých rokoch po ich zavedení znížili úmrtnosť až o 65 percent. Ani to však nestačilo aj keď časom pribudli airbagy. Pasívna bezpečnosť je smer, ktorý môže zachrániť ľudské životy v prípade kolízie vozidiel. Ako však výrobca zistí, kde sú v tomto smere slabiny jeho nového modelu? Na to slúžia certifikované crashtesty. Za dvadsať rokov, čo bruselské sídlo Euro NCAP uskutočňuje tieto bariérové testy sa zničilo vyše 1 800 vozidiel a vydalo 630 hodnotení, čo všetko stálo vraj 160 miliónov eur. Výsledky crashtestov poslúžili výrobcom vozidiel pri zvýšení bezpečnosti vozidiel a organizácia uvádza, že sa takto podarilo zachrániť minimálne 78 000 životov.

Pozrite si priebeh nárazového testu pri Kia Sportage 2017

Poznámka: tieto zábery nie sú z testov Euro NCAP.

Crashtestom pribudnú nové testy asistenčných systémov

Keďže sa výrazne zvyšuje bezpečnosť vozidiel, zdá sa, že takmer všetky nové modely majú maximálny počet hviezdičiek – teda päť. A preto od roku 2020 pribudnú nové skúšky a od roku 2025 budú musieť mať všetky vozidlá asistenčné systémy ako napríklad autonómne brzdy.

KIA a bezpečnosť

Dnes sa všetky najnovšie modely značky KIA môžu pýšiť najvyšším hodnotením. Platí to o modely najnovšej generácie KIA Cee´d, KIA Sportage, KIA Rio, KIA Optima a aj KIA Niro má päť hviezdičiek, ak je model vybavený autonómnymi brzdami, bez nich získalo Niro o jednu hviezdičku menej. To svedčí o tom, že juhokórejská automobilka výrazne napreduje v oblasti pasívnej i aktívnej bezpečnosti. Aj to je prvok, ktorý treba brať do úvahy pri kúpe vozidla. Pri neustále sa zvyšujúcej hustote premávky je percento kolízie zavinenej či nezavinenej stále vyššie.

Kúpiť auto s najvyššou možnou mierou bezpečnosti je čoraz aktuálnejšie

Nestačí sa už riadiť len financiami, vzhľadom auta či jeho farbou, ale bezpečnosť by mala byť prvoradá. Maximálnu mieru bezpečnosti dosahujú dnes najmä nové modely. V prípade Kia je ešte stále najhorúcejšou novinkou Kia Rio.

Bežného užívateľa bude  zaujímať úroveň pasívnej bezpečnosti. Kia Rio je nabitá asistenčnými systémami Kia ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Nová karoséria z vysokopevnostnej ocele jej zabezpečuje vynikajúce výsledky v nárazových testoch po celom svete. Napr. v testoch Euro NCAP získala najlepší možný výsledok – 5 hviezdičiek – aj vďaka systému autonómneho núdzového brzdenia, ktorý Kia Rio ponúka ako prvá vo svojom segmente!

Od marca je v predaji nová Kia Rio. Okrem výrazných dizajnových inovácií prináša aj úplne nový motor a radu technologicky vyspelých bezpečnostných prvkov.

Kia

crashtesty