Kia predstavuje novú mild-hybridnú technológiu

Juhokórejská automobilka Kia privedie na trh v druhom polroku 2018 prvú mild-hybridnú technológiu so vznetovým motorom a 48-voltovým elektromotorom. Nová hnacia jednotka s názvom „EcoDynamics+“ znižuje emisie CO2 pridaním zrýchlenia pomocou elektrickej energie z dodatočného akumulátora a predĺžením času vypnutia spaľovacieho motora pomocou nového mild-hybridného generátora zapaľovania.

Prvým modelom, ktorý bude ponúkať novú polohybridnú hnaciu sústavu so vznetovým motorom EcoDynamics+ sa stane Kia Sportage. Do výroby pôjde v druhej polovici tohto kalendárneho roku. Druhým modelom bude Kia Ceed tretej generácie, ktorá sa dostane na scénu v roku 2019.

Ako funguje nová technológia?

Pohonná sústava je skonštruovaná tak, aby na ceste zabezpečovala vyššiu účinnosť zo spaľovacieho motora, a to pomocou dodávanej elektrickej energie a plynulej rekuperácie.

V režime „motor“ sa akumulátor pri zrýchlení vybíja, a poskytuje tak dodatočný krútiaci moment motora v záujme mierneho zvýšenia výkonu pri prudkom zrýchlení alebo v záujme zníženia zaťaženia motora počas mierneho zrýchlenia. Pri spomalení, alebo pri jazde dolu kopcom či príjazde ku križovatke sa systém MHSG prepne do režimu „generátor“, v ktorom rekuperuje energiu z kľukového hriadeľa na dobíjanie akumulátora počas jazdy.

Blesková akcia: Zľavy na cestovateľské príslušenstvo platia iba do 22. júna. Pozrite si cenník jednotlivých komponentov.

Systém riadi vyspelá elektronická riadiaca jednotka (ECU), ktorá vypočíta najefektívnejšie využitie dostupnej energie a podľa toho upraví nastavenia, pričom berie do úvahy množstvo zostávajúceho náboja v akumulátore vozidla.

Energia z akumulátora sa môže použiť aj na zabezpečenie novej funkcie „pohyblivého“ vypnutia a spustenia motora. Ak má akumulátor dostatočný náboj, spaľovací motor sa počas spomaľovania a brzdenia automaticky vypne. Systém MHSG potom môže motor opäť bez problémov naštartovať, a to v každej situácii – stačí, ak vodič zošliapne plynový pedál.

Odporúčame: Registrované skladové vozidlá značky Kia sú aktuálne dostupné za mimoriadne výhodné ceny.

Kia presadzuje stratégiu elektrifikácie

Mild-hybridná hnacia sústava 48V je prvou novou technológiou, ktorú spoločnosť Kia uvedie na trh v rámci svojej širšej stratégie elektrifikácie vozidiel. Uvedenie novej 48-voltovej hnacej jednotky na trh znamená, že spoločnosť Kia je prvým výrobcom, ktorý v celom svojom modelovom rade ponúkne zákazníkom hybridnú, plug-in hybridnú, akumulátorovú elektrickú a aj 48-voltovú technológiu.

Do roku 2025 plánuje spoločnosť Kia uviesť na trh 16 vozidiel s vyspelou hnacou sústavou: päť nových hybridov, päť plug-in hybridov, päť elektrických vozidiel a jedno nové elektrické vozidlo na palivové články.

Tip: Kia Sportage je aktuálne dostupná už od 18 390 €. Zistite viac informácií o populárnom SUV.