Kia Proceed koncept – bude tento súrodenec Ceedu predobrazom jeho budúcnosti?

Kia Proceed koncept

Zatiaľ čo pripravovaná tretia generácia Kia Ceed už vzbudzuje očakávania zákazníkov, prilieva Kia Motors olej do ohňa aj najnovším konceptom Proceedu, ktorý bol odhalený na autosalóne vo Frankfurte.

Jedným z dobre načasovaných lákadiel Frankfurtského pavilónu značky Kia bol určite nový koncept modelu Proceed.

Za novým konceptom stojí európske dizajnérske centrum spoločnosti Kia vo Frankfurte, ktoré sa mimochodom nachádza iba 500 metrov od výstaviska. Súčasné kombíčko Pro_ceed možno z komerčného hľadiska úplne nesplnilo očakávania značky a preto sa dizajnéri pustili do tohto brata Ceedu oveľa odvážnejšie.

Kia Proceed koncept

Charakteristickým znakom konceptu je karoséria typu shooting-brake. Tento názov sa vžil pre kombí s postupne skladajúcou strechou. Tento typ karosérie je pre značku Kia novinkou. Je zrejmé, že toto kombi si zachová svojho športového ducha a osloví dynamickým i rodinným charakterom.

Bude z tohto konceptu nový člen rodiny Kia Ceed?

„Toto vozidlo, ktoré sme prepracovali a nanovo vytvorili pre novú generáciu vodičov, prezentuje odvážnu víziu potenciálneho člena rodiny cee’d budúcej generácie.“ uviedol jeden z dizajnérov. To, že Kia sa snaží presvedčiť a získať si nových zákazníkov naznačil už model Stinger.

„Keďže mnohí európski vodiči v súčasnosti hľadajú výkonné alternatívy k trojdverovému športovému hatchbacku, začali sme uvažovať o odlišnom význačnom modeli pre rodinu vozidiel cee’d,“ uviedol Gregory Guillaume, hlavný európsky dizajnér spoločnosti Kia Motors. „Koncept Proceed predstavuje novú odvážnu víziu toho, ako chce automobilka oživiť energického ducha modelu pro_cee’d a predstaviť ho novej generácii športovo orientovaných vodičov.“


Nové vozidlá Kia sa veľmi dobre predávajú aj kvôli výhodnému financovaniiu, ktoré zvládne takmer každý. Ceed si teraz môžete kúpiť so zľavou 1 300 €. Pozrite si výšky lízingových splátok pri jednotlivých modeloch: Príklady financovania Kia

Kia ceny

Ako bude vyzerať Proceed koncept vystavený na autosalóne

Okrem predĺženej karosérie budú iste lákadlom nového modelu jeho výborné jazdné vlastnosti a športový dizajn. Línie vozidla dotvárajú viaceré charakteristické prvky, ako napríklad dynamicky tvarovaný rám okien, ktorý kopíruje líniu strechy až smerom k dverám batožinového priestoru. Charakteristická „žraločia plutva“ na karosérii, doplnená logom GT, ešte výraznejšie poukazuje na neprítomnosť stredných stĺpikov. Postranné rebrovanie zasa umocňuje štíhlu líniu okien a dodáva zadnej časti konceptu Proceed nádych mohutnosti.

Tam, kde sa denné svetlá stali zásadným prejavom identity vozidla, koncept Proceed využíva svetlo iným spôsobom. Prináša osvetlenú siluetu presklenia kabíny označenú ako „Luminline“, ktorá víta vodiča pri príchode k vozidlu.

Kia Proceed koncept

Nový typ karosérie dáva konceptu inovatívny dizajnový pohľad, no ponecháva v hre aj osvedčené prvky súčasných vozidiel Kia. Spredu je to kultový „tigrí nos“ alebo tvarovanú kapotu inšpirovanú už vyrábaným modelom Stinger. Z ďalších je to lomené čelné sklo, strešné okno natiahnuté po dĺžke strechy a moderné ťahy zaoblených kriviek a záhybov, charakteristických pre značku Kia.

Dizajnéri koncepčného vozidla si dali záležať aj na povrchovej úprave vozu. Červený lak „Lava Red“ je vytvorený špeciálne pre túto príležitosť. Výsledný lesklý a žiarivý povrch vytvára kombinácia viacerých ručne nanášaných vrstiev čierneho, chrómovo-strieborného a červeného laku.

Zdroj: Kia.com/