Kia Sportage – bezpečnostné systémy vo výbave (+ predvádzacie videá)

Kia Sportage

Celé spektrum bezpečnostných prvkov je štandardnou výbavou modelu Kia Sportage. Jeho zdokonalená karoséria je konštrukčne spevnená s extrémne vysokou pevnosťou v ťahu. Šesť airbagov, strategicky umiestnených v kabíne poskytuje ochranu v prípade zrážky. To sú len niektoré z mnohých príkladov, ako je vozidlo skonštruované s ohľadom na vašu bezpečnosť.

Špičkové technológie použité v modeli Kia Sportage zaručujú, že vaša jazda bude bezpečná a podľa možností i bezproblémová. Tieto moderné asistenčné systémy Kia montuje aj do väčšiny ďalších modelov Kia, príp. sa dajú doobjednať.

Bezpečnostné technológie Kia Sportage

Systém monitorovania mŕtveho uhla (BLIS)

Systém slúži na detekciu vozidiel v oblasti, ktorú nepokrývajú spätné zrkadlá. Táto inteligentná technológia sleduje mŕtve uhly a upozorní vás kontrolkou v príslušnom spätnom zrkadle, ak sa v ňom nachádza iné vozidlo. Sleduje kritické miesto po oboch stranách automobilu, kde sú vozidla v spätných zrkadlách viditeľné len obtiažne. Zvukovo a vizuálne upozorní vodiča pri premiestňovaní sa do obsadeného pruhu. Modernejšie systémy sú schopné varovať aj pred rýchlo zozadu sa približujúcim vozidlom. Tento systém vám uľahčí aj parkovanie cúvaním.

 

Pokročilý systém osvetlenia

Bi-xenónové svetlomety s dynamickými svetlami zlepšujú nočné videnie aktívnym osvetlením vpredu. Funkcia High Beam Assist automaticky detekuje predné svetlá alebo podsvietenie vozidiel pred vami.

Jazda pod kontrolou

S informačným systémom budete vždy vedieť o obmedzení rýchlosti. Kamera rozpozná značky obmedzenia rýchlosti a maximálna rýchlosť sa objaví na klastri.

Okrem rýchlosti systém stráži aj smer jazdy. Systém na kontrolu neželaného opustenia jazdného pruhu LKA (Lane Keep Assist) funguje u niektorých automobiliek len vo forme varovania (svetelné, zvukové, vibračné a pod.) pri prechode z pruhu do pruhu bez použitia smeroviek (v prípade nepozornosti a pod.)  aktívne zasahuje do riadenia a udržuje vozidlo v jazdnom pruhu.

Kia Select: príklady finančného leasingu pre vybrané modely Kia – uvádzame i výšku splátok

Zadná parkovacia kamera a inteligentný parkovací asistent

Kamera so zadným pohľadom vám poskytne plný obraz zobrazením dynamických pokynov na obrazovke navigačného systému, ktoré vám pomôžu vidieť naozaj všade.

Systém inteligentného parkovacieho asistenta vám pomôže pri parkovaní na pozdĺžne aj kolmé parkovacie miesta. Jednoducho systém zaparkuje za vás. Stačí, aby ste ovládali rýchlosť vozidla a radili prevodové stupne.

Kia Sportage

 

Pre zručných vodičov bude iste rýchlejšie, keď zaparkujú vlastnými silami a využijú aj ťažšie zvládnuteľný priestor. Pre tých, pre ktorých je parkovanie vždy stresujúce bude systém obľúbenou hračkou.

Ešte pred desiatimi rokmi bol automobil s ABS, ASR a ESP považovaný za zbytočne bezpečný. Dnes je ESP povinné a doplnili ho ďalšie oveľa sofistikovanejšie bezpečnostné systémy ako ACC, AEB, LKA alebo BLIS. Povedzme si, čo znamenajú niektoré z používaných skratiek, za ktorými sa skrývajú dômyselné bezpečnostné asistenčné systémy. Upozorňujeme, že nie všetky bezpečnostné asistenčné systémy musia byť namontované vo vozidle. Rozhoduje úroveň výbavy a niektoré systémy si treba dodatočne doobjednať.

ABS (Anti-lock Braking System)

Protiblokovací systém zabraňuje zablokovaniu, zastaveniu kolies počas brzdenia s cieľom zabrániť šmyku vozidla. Na suchom povrchu môže nepatrne predĺžiť brzdnú dráhu, no na klzkej vozovke umožní vodičovi zároveň brzdiť a v prípade otočenia volantu i meniť smer vozidla.

AEB (Autonomous Emergency Braking)

Systém automatického núdzového brzdenia vizuálne a zvukovo varuje vodiča v prípade, že sa pred ním nachádza prekážka. Keď vodič nereaguje (alebo nereaguje adekvátne), systém je schopný automaticky aktivovať brzdy a vozidlo bezpečne pred prekážkou zastaviť alebo pribrzdiť a tým zmierniť následky havárie.

Pozrite sa ako Kia Niro využíva tento systém senzorov a kamier, ktorý vás v prípade možného vzniku kolízie upozorní, zníži rýchlosť vozidla a bezpečne zabrzdí:

ASR (Traction Control System)

Trakčná kontrola pomáha vodičovi pri rozjazde na klzkých povrchoch, aby sa kolesá nepretáčali na mieste. Modernejšie systémy sú schopné rozdeliť krútiaci moment v prípade, že jedno z kolies je na klzkom povrchu a jedno na pevnom.

BAS (Brake Assist System)

Systém ktorý zabezpečí maximálny brzdný účinok v prípadoch kritického brzdenia, nezávisle od sily stlačenia brzdového pedála.

ACC (Adaptive Cruise Control)

Adaptívny tempomat, ktorý okrem hlavnej úlohy (udržiavať zvolenú rýchlosť) stráži priestor pred vozidlom a prispôsobuje rýchlosť podľa vozidiel pred sebou. Pokročilé systémy v kombinácii s automatickou prevodovkou sú schopné vozidlo, napríklad po vjazde do mesta, aj plynulo zastaviť a opäť rozbehnúť, pričom udržiavajú zvolený odstup od vozidla vpredu. Tento systém má aj Kia Sportage.

EBD (Electronic brakeforce distribution)

Systém elektronického prerozdeľovania brzdného účinku medzi kolesami, zabezpečí rovnomerné rozloženie brzdnej sily tak, aby jedno z kolies nemalo sklon k zablokovaniu.

ESP (Electronic Stability Program)

Program má za úlohu proaktívne zabraňovať nekontrolovanému šmyku vozidla a pomáha vodičovi stabilizovať vozidlo ak sa do šmyku už dostane. Priamo spolupracuje so systémami ABS a ASR.

HDC (Hill descent control)

Systém pre udržanie plynulého zostupu strmým kopcom automaticky udržuje zvolenú rýchlosť, ktorú je možné ovplyvniť plynom alebo brzdou v priebehu zostupu.

HHC (Hill Hold Control)

Systém, ktorý pomáha vodičovi pri rozjazde do kopca. Automaticky aktivuje brzdu a zamedzí nechcenému pohybu vozidla smerom dozadu. Systém je po pustení brzdy zväčša aktívny niekoľko sekúnd. Vodič tak získa čas stlačiť plynový pedál a bezpečne sa pohnúť do kopca.

MSR (Anti-skid Assist)

Protišmykový systém, ktorého úlohou je zamedziť blokovaniu kolies v prípade brzdenia motorom. Význam má hlavne na klzkom povrchu, v situáciách kedy vodič prudko podradí.

Je rozdiel vedieť, že auto tieto systémy má, a na druhej strane ich zažiť v reálnej akcii. Pri skúšobnej jazde (napr. na Kia Sportage) si ich môžete otestovať zistíte, že ich fungovanie spraví vašu jazdu bezpečnou ale aj zábavnou. Keď potom budete viezť svojich rodinných príslušníkov, bude vás tešiť pocit bezpečnosti a že na svoje auto môžete spoľahnúť aj v komplikovaných situáciách.

Objednajte si skúšobnú jazdu a všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži. Kia alebo: Ivan Sirtňák – 0914 320 659